Praktycznie w większości zachodzących procesów potrzebna jest obecnie energia elektryczna. Odkrycie elektryczności zmieniło postrzeganie rzeczywistości. Nieustanny rozwój z zakresy elektryki, energetyki a także elektrotechniki sprawia, że coraz więcej procesów, które zachodziły przy użyciu na przykład energii mechanicznej zastępowanych jest przez elektryczne odpowiedniki.
Niektóre jednostki lokuje się stacjonarnie
W wyniku tego należy zapewnić odpowiednie warunki zasilania tych urządzeń. Szczególnie w przypadku infrastruktury krytycznej a także wszelkiego rodzaju budynków użyteczności publicznej stałość dostaw energii jest jedną z najważniejszych kwestii. W wyniku tego należy przewidzieć sytuacje, w których może nastąpić przerwa w dostawie energii elektrycznej bezpośrednio z sieci. W takim przypadku należy zapewnić alternatywne źródło zasilania, które będzie mogło przejąć podstawowe obwody niezbędne do funkcjonowania obiektu. Agregaty stacjonarne bo o nich mowa, w newralgicznym momencie, którym jest zanik napięcia zasilania są w stanie w krótkim czasie uruchomić proces wytwarzania energii elektrycznej. Proces ten zachodzi w wyniku spalania paliwa chemicznego, w wyniku czego wytwarzana jest energia elektryczna. Agregaty prądotwórcze mogą mieć różną moc oraz różne zastosowanie. Na rynku można spotkać między innymi omawiane agregaty stacjonarne, agregaty mobilne czy agregaty w kontenerze. Agregaty stacjonarne znajdują się przeważnie w pomieszczeniach technicznych, które są odizolowane od reszty budynku.
Ciekawym przykładem są tutaj chociażby elektrownie znajdujące się bezpośrednio w sąsiedztwie morza, rzek czy oceanów. Oprócz stosowania typowych zabezpieczeń przed zalaniem obiektu, którymi mogą być chociażby wały przeciwpowodziowe, agregaty stacjonarne umieszcza się w pomieszczeniach usytuowanych jak najwyżej nad poziomem wody. Ma to zapewnić alternatywne zasilanie nawet w przypadku wystąpienia podtopień.