Agregat prądotwórczy alternatywnym źródłem zasilania

 

Praktycznie w większości zachodzących procesów potrzebna jest obecnie energia elektryczna. Odkrycie elektryczności zmieniło postrzeganie rzeczywistości. Nieustanny rozwój z zakresy elektryki, energetyki a także elektrotechniki sprawia, że coraz więcej procesów, które zachodziły przy użyciu na przykład energii mechanicznej zastępowanych jest przez elektryczne odpowiedniki.

Niektóre jednostki lokuje się stacjonarnie

Agregaty stacjonarneW wyniku tego należy zapewnić odpowiednie warunki zasilania tych urządzeń. Szczególnie w przypadku infrastruktury krytycznej a także wszelkiego rodzaju budynków użyteczności publicznej stałość dostaw energii jest jedną z najważniejszych kwestii. W wyniku tego należy przewidzieć sytuacje, w których może nastąpić przerwa w dostawie energii elektrycznej bezpośrednio z sieci. W takim przypadku należy zapewnić alternatywne źródło zasilania, które będzie mogło przejąć podstawowe obwody niezbędne do funkcjonowania obiektu. Agregaty stacjonarne bo o nich mowa, w newralgicznym momencie, którym jest zanik napięcia zasilania są w stanie w krótkim czasie uruchomić proces wytwarzania energii elektrycznej. Proces ten zachodzi w wyniku spalania paliwa chemicznego, w wyniku czego wytwarzana jest energia elektryczna. Agregaty prądotwórcze mogą mieć różną moc oraz różne zastosowanie. Na rynku można spotkać między innymi omawiane agregaty stacjonarne, agregaty mobilne czy agregaty w kontenerze. Agregaty stacjonarne znajdują się przeważnie w pomieszczeniach technicznych, które są odizolowane od reszty budynku.

Ciekawym przykładem są tutaj chociażby elektrownie znajdujące się bezpośrednio w sąsiedztwie morza, rzek czy oceanów. Oprócz stosowania typowych zabezpieczeń przed zalaniem obiektu, którymi mogą być chociażby wały przeciwpowodziowe, agregaty stacjonarne umieszcza się w pomieszczeniach usytuowanych jak najwyżej nad poziomem wody. Ma to zapewnić alternatywne zasilanie nawet w przypadku wystąpienia podtopień.