Basen ogrodowy

Baseny królujące na zapleczu ogrodu

Ustronna część przydomowego ogrodu, nie obejdzie się oczywiście bez basenu. Nie musi on być już tylko miejscem wypoczynkowym, ale także może stanowić estetyczne wypełnienie otoczenia domu. O czym powinniśmy pamiętać przy organizacji naszego domowego zaplecza?

Gabiony i ogrodzenia panelowe w ogrodzie

Ogrodzenie gabionoweOgrodzenia gabionowe i nowoczesne panele ogrodzeniowe są obecnie coraz częściej stosowane do wydzielania części wypoczynkowej od reprezentacyjnej ogrodu. Oddzielenie to umożliwia uzyskanie odrobiny prywatności. Ogrodzenia gabionowe to różnej wielkości, prostopadłościenne, metalowe siatki wypełnione drewnem, kamieniami polnymi, granitem, grysem, żwirem bądź szklanymi kulkami. Idealnie współgrają one również w ogrodzie jako niskie murki ogradzające usypane górki z rabatkami. Natomiast nowoczesne budownictwo wykorzystuje materiały takie jak szkło, drewno czy metal. Często surowce te występują w połączeniu, np metalowe słupki z drewnianymi panelami. Ich jedyną ozdobą jest ułożenie oraz grubość profili metalowych bądź drewnianych. Są one proste i minimalistyczne, bez zastosowania spiczastych zakończeń jak np. groty. Dawniej jako odgrodzenia prywatnej części ogrodu służyły żywopłoty, które stanowiły gęsto posadzone drzewa lub krzewy.

Baseny ogrodowe o czym powinniśmy wiedzieć

Basen kąpielowyW upalne letnie dni, marzymy o zanurzeniu się w chłodnej wodzie, dlatego dużo osób mające przydomowy ogród decydują się na jego budowę. Aby prawidłowo on pełnił swoją funkcję należy go odpowiednio usytuować. Istotną sprawą jest także jego wielkość oraz użyte do jego budowy materiały. Na basen najlepiej zdecydować się podczas prac budowlanych domu. Nie tylko będzie można wykorzystać te same maszyny np. do wykopu czy wywozu piasku, ale także nie będzie konieczne naruszanie wypielęgnowanego już trawnika. Decydując się na miejsce postawienia basenu powinno pamiętać się o trzech podstawowych rzeczach:

  • instalacja wodna, będzie kosztowała nas mniej im bliżej domu położony zostanie basen;
  • miejsce usytuowania basenu powinno być jak najbardziej nasłonecznione, umożliwi to szybsze nagrzewanie się wody;
  • aby zapobiec zanieczyszczaniu basenu liśćmi i igłami, nie buduj go w pobliżu drzew;

Niezbędne jest także sprawdzenie poziomu wód gruntowych, zbyt wysoki spowoduje, że basen będzie można zagłębić tylko częściowo lub umieścić go na powierzchni, co znacznie obniży jego estetykę. Decydując się na rozmiar basenu musimy wziąć pod uwagę koszty przeznaczone na inwestycję, a także czas jakim dysponujemy. Duże baseny z reguły są droższe, trzeba także pamiętać, że decydując się na basen będziemy musieli utrzymywać go czystości poprzez systematyczne dezynfekowanie i kilku krotne przefiltrowanie w dniu. Najekonomiczniejsze dla domków jednorodzinnych są baseny o wymiarach 4,5 m x 6-8 m oraz o głębokości 1,5 m. Umożliwia to swobodne poruszanie się w nim, a także skakanie do wody.

Budowa basenu z żywicy i kruszywa

Zadaszenie basenuBasen w ogrodzie nie jest tylko miejscem, w którym możemy schłodzić się latem, ale także może stanowić ozdobę ogrodu. Najlepiej współgrają z ogrodami baseny wykonane z żywicy i kruszywa. Jego dużą zaletą jest to, że nie ma konieczności spuszczania z niego wody, dzięki czemu w okresie zimowym zyskujemy dodatkowo przydomowe lodowisko. Może mieć on dowolny kształt i głębokość. Pierwszym etapem do jego budowy jest wykop. Następnie montuje się system obiegowy wody i wykłada tkaninę ochronną. Izolację wykonuje się z folii EPDM o grubości 1,5 mm. Konstrukcję usztywnia się za pomocą gęstej siatki. Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie po całej szerokości basenu mieszkanki nietoksycznej żywicy z granulatem kwarcowym.


Wartościowe źródła informacji związanych z tematem:

  • Ogrodinfo.pl – portal internetowy przybliżający zagadnienia ogrodnicze
  • Starpool – strona internetowa producenta basenów i zadaszeń basenowych
  • Barri – witryna internetowa firmy wykonującej montaż ogrodzeń na terenie Gliwic

Podsumowanie

Ogród latem jest miejscem wypoczynku, dlatego ważne jest aby był on jak najbardziej urządzony pod nas. Miłośnicy kąpieli wodnych, nie mogą pominąć w jego organizacji basenu. Aby uzyskać jednak odrobinę prywatności, pamiętajmy o ogrodzeniu.