elementy niklowane

Co będzie potrzebne w zakładzie wykonującym niklowanie?

Zakład, który zajmuje się niklowaniem, jak i innymi procesami galwanizacyjnymi powinien być odpowiednio wyposażony, aby praca przede wszystkim była bezpieczniejsza jak i przebiegała o wiele sprawniej. Więc, co konkretnie musi znaleźć się w takim zakładzie?

Czym jest niklowanie i cynowanie?

elementy chromowaneNiklowanie jest procesem, który polega na nakładaniu warstwy niklu na wyroby metalowe. Proces ten wykonuje się najczęściej w celu:

  • dekoracyjnym
  • zapobieganiu korozji
  • jako podłoże do innych zabiegów galwanicznych

W jednym z zakładów w Bydgoszczy niklowanie wykonuje się na wyrobach stalowych. Aby warstwa ta była bardziej trwała, to wykonuje się w pierwszej kolejności warstwę miedzi. Warstwa miedzi jest warstwą pośrednią, która ma lepsza przyczepność, do powłoki stalowej niż nikiel. Warstwa z miedzi oraz niklu może być podkładem dla warstwy chromu. Tak traktuje się powłoki o najwyższej jakości. Powłoki, które poddaje się procesowi niklowania, charakteryzują się gorszym wyglądem od powłok, które zostały poddane procesowi chromowania. Powłoki niklowane mogą mieć przebarwienia, jak i groszy połysk). Poza tym także mają mniejsza odporność na korozje oraz inne szkodliwe i zmienne warunki atmosferyczne. Także mają mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Jednak takie elementy są tańsze. Innym procesem galwanicznym jest cynowanie czyli inaczej bielenie. W tym przypadku pokrywa się elementy metalowe powłoka cyny, która ma zadanie ochraniać wyroby metalowe. Sposobów cynowania powłok jest wiele, wśród nich wyróżnia się metody:

  • natryskowe
  • kontaktowe
  • ogniowe
  • osadzania elektrolitycznego

Najbardziej znana metodą jest metoda natryskowa. W metodzie kontaktowej elementy stalowe są zanurzane w kąpieli z cyny. Ogniowa metoda wygląda podobnie, jednak przedmioty metalowe zanurza się w stopionej cynie. Podczas cynowania metodą osadzania elektrolitycznego, cyna jest nakładana w procesie anodowym lub też katodowym.

Dwupłaszczowe plastikowe zbiorniki na wodę w zakładzie

plastikowe zbiorniki na wodęPodczas wielu procesów galwanicznych, elementy stalowe są poddawane działaniu wysokim temperatur, szczególnie podczas zabiegów kąpielowych. Dlatego też te elementy należy jakoś ostudzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie woda. Dlatego też w takich zakładach powinny znaleźć się plastikowe zbiorniki na wodę. Takie zbiorniki mogą mieć różną pojemność, zależnie od potrzeby danego zakładu. Takie zakłady także zima muszą być ogrzewane. Jednym ze sposobów jest ogrzewanie hali zakładowej olejem opałowym. W tym celu należy zainwestować w specjalny kocioł, jak i zbiorniki na olej opałowy. Takie zbiorniki mogą być jednopłaszczowe lub dwupłaszczowe. Jeśli zdecydujemy się na zbiorniki jednopłaszczowe, to musimy je umieścić w specjalnej wannie. Zbiorniki na olej opałowy dwupłaszczowe, już takie wanny nie potrzebują. Jednak należy je odgrodzić od kotła specjalnym murem, który ma zapowiedz stopieniu się zbiornika w razie jakiejkolwiek awarii.

Czy wentylatory przemysłowe są potrzebne?

wentylacja przemysłowaW takich zakładach także powinny znaleźć się wentylatory przemysłowe, których zadaniem jest nawiewanie świeżego powietrza do hali. Takie wentylatory wspomagają instalacje wentylacyjne, aby były one bardziej wydajne. W każdym zakładzie pracy świeże powietrze jest bardzo ważne. Wentylator przemysłowy jest częścią wentylacji mechanicznej. Takie wentylatory przemysłowe można podzielić na:

  • wentylatory ścienne
  • wentylatory kanałowe
  • wentylatory suszarnicze
  • wentylatory kominowe

Szczególnie, gdy przy wielu pracach powstaje pył lub tez w takim zakładzie pracuje się przy wysokiej temperaturze.


Wartościowe źródła informacji związanych z tematem:

  • Scheer – strona internetowa firmy oferujacej plastikowe zbiorniki na wodę
  • Cynkopol – witryna internetowa zakładu wykonującego niklowanie i srebrzenie w Bydgoszczy
  • Ozzone.pl – strona internetowa firmy sprzedającej agregaty wody lodowej
  • 4metal.pl – portal internetowy poświęcony branży metalowej i przemysłowi

Podsumowanie

W zakładzie pracy, który zajmuje się procesami galwanicznymi musi znaleźć się wiele potrzebnych elementów. Jednym z nich na pewno jest wentylator przemysłowy. Także w takich zakładach potrzebne mogą być zbiorniki na wodę, jak i fachowe maszyny.