W ostatnim czasie myjnie samoobsługowe bezdotykowe stają się coraz bardziej popularne. Dlatego coraz większa liczba osób decyduje się na otarcie swojego własnego biznesu właśnie z taką myjnią. Jednak, zanim się ją wybuduje powinno się pamiętać o kilku ważnych aspektach.
Co warto wiedzieć o budowie myjni bezdotykowej?
Gdy chcemy otworzyć własny biznes dotyczący myjni bezdotykowej powinniśmy w pierwszej kolejności wybrać odpowiednią lokalizację, aby mieć dużą ilość klientów korzystających z naszej myjni. Dobrze jest, jeśli myjnia bezdotykowa znajduje się w pobliżu:
- centrum handlowego
- osiedla mieszkaniowego
- ruchliwej ulicy
- stacji benzynowej
- stacji diagnostycznej
Po wybraniu miejsca, przed rozpoczęciem budowy należy dopełnić wszelkich formalności, w tym należy dostać pozwolenie na budowę myjni. Gdy już otrzyma się wszelkie pozwolenia, można przejść do budowy. Myjnia samoobsługowa to miejsce, w którym korzysta się z detergentów, dlatego należy zadbać, aby one nie dostały się do środowiska naturalnego. Dlatego nie należy wykonać jedynie posadzek betonowych, ale także zadbać o odpływ wody z detergentami chemicznymi. Gdy zostanie wybudowany podkład myjni, który najczęściej jest płytą żelbetową z odpływami, można przejść do budowy zbiorników oraz band ogradzających. Do tego należy pamiętać, że do danej wielkości myjni bezdotykowej, musi być odpowiedni rozmiar działki, oczywiście większy.
Do czego służą wzierniki kołnierzowe w myjni bezdotykowej?
Podczas budowy myjni bezdotykowej także użyje się takich elementów jak wzierniki kołnierzowe, montowane w instalacjach kanalizacyjnych, czyli w tym przypadku, tych, które będą odprowadzały płynne zanieczyszczenia z myjni po umyciu samochodu. Także takie elementy jak wzierniki kołnierzowe montuje się w instalacjach wodociągowych. Wziernik jest rodzajem otworu inspekcyjnego, który pozwala na obserwację, jak i na nadzór tego co dzieje się wewnątrz instalacji. Wzierniki znajdują się na jednym z króćców i oddzielają wnętrze instalacji, najczęściej przy pomocy szybki. W tym celu najczęściej można spotkać szkło szafirowe. Jest ono bardzo wytrzymałe, nie powstają na nim zarysowania oraz inne uszkodzenia. Jedynym minerałem, który jest w stanie go uszkodzić, to diament. Jednak te szkło nic nie ma wspólnego z szafirem, jest to raczej związek chemiczny wytwarzany na bazie tlenku aluminium. W skali Mohsa szkło to jest twarde od siedmiu do dziewięciu. Poza wziernikami, takie szkło można spotkać na przykład w zegarkach lub też w niektórych iPhone-ach.
Geodeta na budowie myjni
Przed rozpoczęciem prac budowlanych, nie tylko podczas budowy myjni samoobsługowej potrzeba będzie skorzystać z pomocy geodety. W Poznaniu na jednej z budów takiej myjni bezdotykowej geodeta wyznaczył miejsce, gdzie dokładnie ma stanąć zabudowa myjni, jak i miejsca budowy samych instalacji doprowadzających oraz odprowadzających. Usługi geodezyjne z Poznaniu na budowie były także potrzebne, gdy już zakończono wszystkie prace, a potrzebny był odbiór całej inwestycji. W tym przypadku geodeta sprawdził, czy wszystko zostało wybudowane zgodnie z projektami i znajduje się na swoim miejscu. Podczas swojej pracy geodeta korzystał z takich urządzeń jak:
- niwelator
- teodolit
- dalmierz laserowy
Podczas jakiejkolwiek budowy zawsze należy skorzystać z usług geodety, który wyznaczy granice działki, granice budowanego obiektu, jak i poziom zero, który jest poziomem posadzki, która znajdzie się w domu.
Więcej na temat poruszanych zagadnień na:
- Laserwash.pl – witryna internetowa firmy sprzedającej wyposażenie myjni
- Amekotech.pl – strona internetowa firmy oferującej szkło szafirowe
- Geomapy.pl – strona www firmy świadczącej usługi geodezyjne w Poznaniu
- Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane
Podsumowanie
Wybudowanie myjni bezdotykowej nie należy do najłatwiejszych. Należy pamiętać o wielu elementach, które dotyczą poprawnego działania całej myjni. Poza tym także bardzo ważna jest cała konstrukcja wiat, tak, aby żadne wichry oraz inne ekstremalne warunki atmosferyczne jej nie zniszczyły.