Ceny produktów bez glutenu

W ostatnich latach modna się stała dieta bezglutenowa. Z medycznego punktu widzenia, jest ona wskazana dla osób chorych na celiakię, gdyż nie tolerują one glutenu, ale moda na nią nie dotyczy chorych osób, a jedynie zdrowe.

Jakie produkty nie zawierają glutenu?

produkty bezglutenowe cenaOstatnie badania naukowe dowodzą, że gluten powoduje wiele dolegliwości żołądkowych i jelitowych u osób, które go nie tolerują, a także u osób, które mają wrażliwe jelita. Gluten jest mieszanką białek, które głównie się znajdują w pszenicy, jęczmieniu i życie, dlatego tych produktów trzeba unikać. Produkty bezglutenowe cena ich jest nieco wyższa niż klasyczne produkty zawierające gluten. Przykładek produktu bezglutenowego jest mąka kukurydziana, kokosowa, czy migdałowa, które są wolne od glutenu. Nie w każdym sklepie spożywczym kupimy takie artykuły, ale za to na pewno w sklepach internetowych z ekologiczną żywnością, albo w hurtowniach z takimi produktami. Producenci wprowadzili na rynek produkty bezglutenowe przetworzone, które nie do końca są do końca są zdrowe, więc lepiej kupować je w sprawdzonych źródłach i naturalne. Trzeba uważnie sprawdzać etykiety produktów, które spożywamy, gdyż często znajduje się w nich ukryty gluten. Jest to szczególnie ważne dla osób chorych na celiakię. Do produktów bezglutenowych należy też zaliczyć wszelkie oleje roślinne, które mają bardzo zróżnicowane ceny w zależności od rodzaju. Także nieprzetworzone wyroby mleczne, takie jaki kefir, czy jogurt, nie zawierają glutenu, a ceny mają niskie.

Lista produktów nie zawierających glutenu jest długa i najlepiej wybierać te naturalne, bo wtedy mamy pewność, że nie będą go zawierały. Przeciętnie możemy wydać około dwadzieścia procent więcej pieniędzy na produkty bezglutenowe różnego rodzaju.