Charakterystyka ustawień hellingerowskich

Faktem jest to, że leczenie zaburzeń psychicznych nie jest łatwe. Zazwyczaj nie wiadomo tak do końca, co jest źródłem problemu. Bardzo często osoby cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia przyczyny swoich problemów upatrują w swojej rodzinie. Rodzice bywają zbyt wymagający dla dzieci, partnerzy nie potrafią się porozumieć, a młodzież czuje się nierozumiana. Powstało bardzo terapii, które pomagają rozwiązać takie problemy.

Co trzeba wiedzieć o ustawieniach hellingerowskich?

ustawienia hellingerowskieOsób, które cierpią na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne jest coraz więcej. Każdy szuka jakieś metody, która byłaby pomocna i przede wszystkim skuteczna. Nie ma ani jednego leku, ani jednej terapii, która pomogłaby wszystkim. Niektóre formy pomocy powstały całkiem niedawno. Bert Hellinger opracował metodę porządkowania i naprawiania więzów rodzinnych. Ustawienia hellingerowskie pozwalają rozpoznać źródło problemu na głębokim poziomie, zrozumieć dynamikę danej sprawy i znaleźć optymalne rozwiązanie. Podstawowym założeniem jest systemowe spojrzenie na dany temat. Według Hellingera podstawą prawidłowego funkcjonowania człowieka jest ład, jaki panuje w jego rodzinie. Jeśli jedna jednostka zostaje odizolowana lub wykluczona, wtedy zaburzone zostają relacje. Celem takich ustawień jest przywrócenie harmonii w rodzinie. Zdaniem Hellingera istnieją trzy fundamenty kształtujące relacje międzyludzkie. Pierwszy z nich to więź, która ma łączyć wszystkich członków rodziny. Drugi jest porządek, czyli ustalona w rodzinie hierarchia, a trzecim z fundamentów jest wyrównanie, czyli równowaga.

Spotkania ustawień hellingerowskich mogą przypominać terapię grupową. Wcale jednak takie nie są. Spotykają się obcy sobie ludzie, którzy mają odgrywać role przydzielone przez osobę prowadzącą. Jeden uczestnik będzie matką, inny ojcem, dziadkiem lub wujkiem. Ustawienie w różnych rolach pozwala analizować bardzo różne problemy rodzinne. Metoda ta zakłada, że wystarczy rozwiązać ten jeden problem, aby odzyskać dobre samopoczucie.