Co będzie potrzebne, gdy prowadzimy własne gospodarstwo?

Wyposażenie budynków inwentarskich

Prowadzenie gospodarstwa rolnego może się wydawać czymś bardzo skomplikowanym. Oczywiście wymaga posiadania pewnej wiedzy, jednak w dzisiejszych czasach najważniejsze jest wyposażyć odpowiednio gospodarstwo. Dostępne na rynku rozwiązania ułatwiają pracę rolników i pozwalają osiągać większe plony przy mniejszym nakładzie pracy. W co warto zainwestować, kiedy prowadzimy gospodarstwo rolne?

Wyposażenie budynków inwentarskich – o czym nie powinno się zapominać

Wyposażenie budynków inwentarskichPodstawą działania gospodarstw rolnych jest prowadzenie hodowli zwierzęcej oraz uprawa ziemi. Należy zauważyć, że prowadzenie hodowli zwierząt jest uzależnione od posiadania określonej ilości hektarów. Przede wszystkim będzie to ważne przy organizowaniu pożywienia dla zwierząt. Nie opłacalne jest prowadzenie hodowli bez jednoczesnej uprawy. Kupowanie wszystkich płodów rolnych może okazać się zbyt kosztowne. Co do jednak hodowli zwierząt należy szczególną uwagę zwrócić na to, jak wyposażymy budynki inwentarskie. Ważne będzie również odpowiednie zabezpieczenie budynku z zewnątrz, a jednym z elementów niezbędnych będą drzwi inwentarskie. Oczywiście wyposażenie budynków będzie uzależnione od tego jakie zwierzęta będziemy hodować. W przypadku bydła będzie rozgraniczenie na bydło sprzedawane do ubojni i na krowy, które hodujemy dla mleka. Jeśli decydujemy się na hodowlę bydła mięsnego wtedy budynek musi zostać wyposażony w odpowiedni system pojenia. Oczywiście nie tylko to będzie najważniejsze. Również dla naszej wygody dobrze będzie zaopatrzyć się w automaty paszowe. Co zatem znajdziemy w oborze?

  • poidła
  • automaty paszowe
  • wozy paszowe
  • budki dla cieląt

Oczywiście są to jedynie przykłady elementów wyposażenia obory. Nie możemy zapominać o tym, że poza dobrym wyposażeniem najważniejsze będzie to, żebyśmy potrafili zadbać o odpowiednią higienę budynku, a co za tym idzie zwierząt. Będzie to kwestia szczególnie ważna w przypadku hodowania krów mlecznych. Higiena ich wymion będzie gwarantowała jakość mleka, które będziemy odstawiać do mleczarni. W chlewni oczywiście również ważne będzie zainstalowanie poideł oraz zorganizowanie stanowisk do karmienia. W tym przypadku również swoje zastosowanie znajdą wozy paszowe. Elementem dodatkowym będą agregaty myjące, które będą dbały o czystość stanowisk zwierzęcia.

Zbiornik na nawozy rsm i inne niezbędne elementy przy uprawie roli

Zbiornik na nawozy rsmOczywiście nie można zapominać o tym, że kiedy decydujemy się na uprawianie roślin, zdecydowanie niezbędne będzie wyposażenie gospodarstwa w maszyny. Ich rodzaj będzie jak najbardziej uzależniony od rodzaju uprawianych roślin oraz od tego, jak duże gospodarstwo mamy. Jednak nie można zapominać o tym, że działanie każdej maszyny, a przede wszystkim ciągników rolniczych wymaga dostępu do paliwa. Mogłoby się okazać bardzo uciążliwe korzystanie przy każdej okazji ze stacji paliw. Dlatego właśnie gospodarstwa są najczęściej wyposażone w swoje własne zbiorniki z paliwem, które są napełniane raz na jakiś czas. W takim przypadku potrzebny będzie oczywiście zbiornik do transportu paliwa. Będzie to dla gospodarza naprawdę duże ułatwienie. A i ceny paliwa kupowanego w cenach hurtowych są o wiele bardziej korzystne niż paliwa kupowanego na stacji.
Poza tym, że potrzebne będą maszyny rolnicze, które w odpowiedni sposób uprawią ziemię, nie można zapominać o tym, że roślinom potrzebne będą również nawozy i odżywki. W dzisiejszych czasach uprawa roślin jest w zasadzie bez tego niemożliwa. Wygodniej będzie się zatem zaopatrzyć w rożnego rodzaju zbiorniki na płynne nawozy oraz silosy na nawozy sypkie. W tym przypadku niezbędny może okazać się zbiornik na nawozy rsm. Nawozy tego rodzaju są niezbędne, ponieważ dostarczają potrzebnych związków azotowych roślinom w okresie ich wegetacji.

Zbiornik na deszczówkę – dodatkowy element wyposażenia

Zbiornik na deszczówkęNie można zapominać również o różnych dodatkowych elementach wyposażenia, które również będą ułatwiały codzienne obowiązki i zapewniały oszczędności. Przede wszystkim w każdym gospodarstwie powinien znaleźć się zbiornik na deszczówkę. Wodę w nim zebraną będziemy można zużyć do podlewania ogródka warzywnego, czy też do mysia maszyn rolniczych. Poza tym warto stosować w gospodarstwie rolnym rozwiązania jakimi są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Dzięki temu również będzie można uzyskać wodę do ponownego użytku, a i odciąży to nas od odpowiedzialności korzystania z regularnego wywożenia nieczystości płynnych. Takie rozwiązanie będzie korzystne szczególnie w dużych gospodarstwach rolnych, gdzie zbiornik szamba jest naprawdę duży i zapełnia się zbyt szybko.


Tekst powstał w oparciu o:


Krótko podsumowując temat:

Prowadzenie własnego gospodarstwa z całą pewnością może oznaczać wiele obowiązków. Jednak przy dzisiejszym rozwoju technologii i dostępności maszyn, z całą pewnością warto inwestować i rozwijać hodowlę i uprawę.