żłobek

Co przyda się podczas występu dziecka w żłobku?

Pierwszy występ dziecka w żłobku to emocjonująca chwila zarówno dla niego samego, jak i dla rodziców. Wielu z nich chce upamiętnić te chwile i decydują się na wynajęcie profesjonalistów. Jak się przygotować do tego ważnego dnia?

Jakie atrakcje przewiduje żłobek dla naszych pociech?

żłobekW ciągu roku żłobki przewidują wiele atrakcji dla najmłodszych. Są to dni, podczas których dzieci mogą zaprezentować poznane wierszyki i piosenki szerszej publiczności. Wtedy to schodzą się tam rodzice i dziadkowie podekscytowani jeszcze bardziej niż mali wykonawcy. Zdarza się, że żłobek prywatny organizuje więcej wydarzeń niż żłobek państwowy. Mimo wszystko większość placówek przygotowuje specjalne atrakcje, takie jak:

  • mikołajki,
  • zabawa karnawałowa,
  • Dzień Babci i Dziadka,
  • Wielkanoc,
  • Dzień Matki,
  • Dzień Ojca,
  • Dzień Dziecka.

Są to bardzo ważne chwile na drodze rozwoju i edukacji dziecka, ponieważ wymagają koncentracji, zapamiętywania różnych kwestii oraz po prostu ośmielają. Dodatkowo zachęcają pociechy do dalszych starań. To również pierwszy moment, w którym można odkryć ukryte talenty naszej pociechy lub szczególne zamiłowania. Żłobek to szczególne miejsce, w którym dzieci stawiają pierwsze drobne kroczki w kierunku samodzielności. Możliwość realizowania zainteresowań oraz wsparcie i duma ze strony rodziców podczas pierwszych prezentacji skłoni je do dalszego poznawania świata i integracji z grupą.

Czy warto zdecydować się na wideofilmowanie podczas pierwszego występu?

wideofilmowanieTa kwestia nie jest do końca oczywista. Film z pierwszym nagraniem ze żłobka będzie fantastyczną pamiątką dla rodziców, a w późniejszym czasie także dla dzieci, mimo wszystko warto dokładnie to przemyśleć. Przede wszystkim zaprezentowanie się przed kilkudziesięcioosobową widownią może być dla dziecka ogromnym stresem. Obecność kamerzysty lub fotografa z pewnością spotęguje to uczucie. Kilkuletnie dziecko (zwłaszcza w dobie Internetu i inteligentnych technologii) doskonale wie do czego służy kamera i aparat fotograficzny. Najlepiej jest tą kwestię przedyskutować z innymi rodzicami i wspólnie podjąć decyzję. Oczywiście istnieje możliwość nagrywania filmów oraz wykonywania zdjęć we własnym zakresie, jednak wiąże się to z wieloma niedogodnościami. Przede wszystkim rodzice decydują się na profesjonalne wideofilmowanie, by móc samemu w skupieniu obejrzeć występ dziecka, a w razie czego wspomóc je dobrym słowem i dodać otuchy. Dodatkowo kamerzysta lub fotograf mają większe pole manewru – mogą przemieszczać się i wykonywać zdjęcia z różnych perspektyw. Takiej możliwości nie mają rodzice, zwłaszcza ci siedzący w dalszych rzędach. Dodatkowym atutem jest niska cena usługi w przypadku podzielenia jej na wszystkich rodziców. Ostatnią, ale jedną z najważniejszych spraw jest szansa na obejrzenie w całości występu dziecka przed nieobecnych rodziców. Sam fotograf w tym przypadku niewiele by pomógł, dlatego decydując się na usługi profesjonalisty warto wybrać właśnie wideofilmowanie lub jedno i drugie.

Fotografia dziecięca pomysłem na upamiętnienie chwil w żłobku?

Fotografia dziecięcaZakończenie roku lub Dzień Dziecka w żłobku to dobra okazja na wykonanie wszystkim pociechom zdjęć. Można ująć na nich całą grupę, każde dziecko osobno lub trójki i pary. Nawet tak małe dzieci potrafią zawrzeć bardzo silne relacje, a kto nie chciałby mieć zdjęcia z najlepszym koleją lub koleżanką z najmłodszych lat? Fotografia dziecięca jest jednak specyficzną i wymagającą dziedziną. Dlatego fotograf, któremu chcemy zlecić wykonanie sesji powinien mieć doświadczenie w wykonywaniu tego typu zdjęć oraz odpowiednie podejście. Musi bo być osoba cierpliwa, a z drugiej strony wzbudzająca respekt. Dzięki temu sesja nie będzie czasochłonna, co w przypadku jeszcze niezbyt samodzielnych dzieci jest bardzo ważne.


Więcej można znaleźć na:


Podsumowanie

Upamiętnienie wyjątkowych chwil w żłobku to dobry pomysł, a w przyszłości także radość dla rodziców i samych dzieci. Pamiętajmy, by wynająć w tym celu osobę z odpowiednim podejściem, która nawiąże z malcami owocną współpracę.