Zabezpieczanie konstrukcji stalowych często wymaga zastosowania metod, które będą trwałe przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. Mowa na przykład o elementach konstrukcji stalowych mostów czy budynków. Za pomocą cynkowania można zabezpieczyć stal na kilkaset lat. Jest to zarazem jeden z szybszych sposobów, gdyż na jeden element potrzeba tylko kilku minut, jeśli mamy odpowiedni sprzęt.
Jak wykonuje się cynkowanie ogniowe?
W wielu miastach ta usługa jest potrzebna. Jeżeli chcemy znaleźć firmę, która wykonuje cynkowanie ogniowe Kielce to dobre miejsce do poszukiwań. W kotle rozpuszczany jest cynk. Topi się on w temperaturze czterystu dwudziestu stopni Celsjusza. Następnie trzeba oczyścić i wypiaskować stalowy element. Za pomocą dźwigów element zanurzany jest w płynnym cynku, jednak gdy osiągnie on temperaturę aż czterystu sześćdziesięciu pięciu stopni Celsjusza. W tej temperaturze żelazo wchodzi w reakcję z cynkiem tworząc stałe połączenie. Cynk wżera się w strukturę elementu, przez co zabezpieczenie jest niezwykle trwałe. Aby móc wykonać cynkowanie ogniowe należy przygotować do tego odpowiednią infrastrukturę. Najczęściej cynkowanie wykonywane jest w hutach, które dysponują odpowiednio dużymi kotłami przemysłowymi, które wytrzymują temperaturę nawet pięciu tysięcy stopni Celsjusza. Trzeba przy tym zachować bezpieczeństwo i chronić drogi oddechowe przed oparami płynnego cynku.
Właściwie każda budowla ze stalowym szkieletem, która została zbudowana od początku dwudziestego pierwszego wieku przeszła przez etap cynkowania. Jest to najtrwalsze rozwiązanie, a zarazem najszybsze. Cały proces zachodzenia reakcji żelaza z cynkiem trwa około pięciu, do siedmiu minut maksymalnie. Później wystarczy dany metal ostudzić i można już go wykorzystać w budowie.