Co to jest cynkowanie ogniowe?

Zabezpieczanie konstrukcji stalowych często wymaga zastosowania metod, które będą trwałe przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. Mowa na przykład o elementach konstrukcji stalowych mostów czy budynków. Za pomocą cynkowania można zabezpieczyć stal na kilkaset lat. Jest to zarazem jeden z szybszych sposobów, gdyż na jeden element potrzeba tylko kilku minut, jeśli mamy odpowiedni sprzęt.

Jak wykonuje się cynkowanie ogniowe?

cynkowanie ogniowe kielceW wielu miastach ta usługa jest potrzebna. Jeżeli chcemy znaleźć firmę, która wykonuje cynkowanie ogniowe Kielce to dobre miejsce do poszukiwań. W kotle rozpuszczany jest cynk. Topi się on w temperaturze czterystu dwudziestu stopni Celsjusza. Następnie trzeba oczyścić i wypiaskować stalowy element. Za pomocą dźwigów element zanurzany jest w płynnym cynku, jednak gdy osiągnie on temperaturę aż czterystu sześćdziesięciu pięciu stopni Celsjusza. W tej temperaturze żelazo wchodzi w reakcję z cynkiem tworząc stałe połączenie. Cynk wżera się w strukturę elementu, przez co zabezpieczenie jest niezwykle trwałe. Aby móc wykonać cynkowanie ogniowe należy przygotować do tego odpowiednią infrastrukturę. Najczęściej cynkowanie wykonywane jest w hutach, które dysponują odpowiednio dużymi kotłami przemysłowymi, które wytrzymują temperaturę nawet pięciu tysięcy stopni Celsjusza. Trzeba przy tym zachować bezpieczeństwo i chronić drogi oddechowe przed oparami płynnego cynku.

Właściwie każda budowla ze stalowym szkieletem, która została zbudowana od początku dwudziestego pierwszego wieku przeszła przez etap cynkowania. Jest to najtrwalsze rozwiązanie, a zarazem najszybsze. Cały proces zachodzenia reakcji żelaza z cynkiem trwa około pięciu, do siedmiu minut maksymalnie. Później wystarczy dany metal ostudzić i można już go wykorzystać w budowie.