Czy dieta odchudzająca i sport to dobre połączenie?

Jeżeli przyjmujemy dziennie zbyt dużą ilość kalorii, jadamy nieregularnie, albo korzystamy z jadłospisu niedostosowanego do potrzeb naszego organizmu – wówczas możemy mieć trudności z odkładającą się tkanką tłuszczową. Zdrowe diety opierają się przede wszystkim na ograniczeniu złych nawyków żywieniowych.

Zdrowe diety i trochę ruchu, czyli jazda na rowerze i odpowiednia dieta

zdrowe dietyOdchudzanie bywa nieskuteczne głównie z tego względu, że nie umiemy sobie poradzić ze zmianą codziennych przyzwyczajeń. Często niezdrowemu odżywianiu towarzyszy dodatkowo brak aktywności fizycznej. Wówczas odpowiednie ćwiczenia mogą stać się doskonałym uzupełnieniem diety odchudzającej. Przy odchudzaniu zaleca się jazdę rowerem, bieganie lub pływanie, jednak żeby odchudzanie było skuteczne muszą być spełnione następujące warunki:

  • zdrowa dieta, czyli ograniczenie tłuszczu, chodzi tu szczególnie o potrawy smażone na głębokim tłuszczu
  • posiłki o regularnych porach i racjonalnych porcjach
  • nie jeść zaraz przed snem
  • ćwiczenia minimum 30 min, np. jazda rowerem miejskim  po ścieżkach czy bieganie w miejskim parku

Aktywność sportowa – czy wystarczy jazda rowerem po mieście?

rowery miejskieRegularny ruch jest wskazany nie tylko w związku z odchudzaniem. Codzienne spacery z psem, jeżdżenie na rowerze czy chodzenie na basen to wysiłek, który warto podjąć dla poprawienia ogólnej kondycji psychofizycznej.
Aktywność wpływa na nasze samopoczucie. Dzieje się tak w związku z reakcjami chemicznymi zachodzącymi w organizmie. Podczas treningu w mózgu wytwarzana jest dopamina, zwana potocznie hormonem szczęścia. Tym samym pomimo towarzyszącego wysiłkowi zmęczenia, osoby aktywne na dłużej zachowują pogodny nastrój i podchodzą do życia z większym optymizmem. Osoby nerwowe, zabiegane i pracujące w warunkach stałego obciążenia psychicznego mają tendencję do rekompensowania sobie w różny sposób swoich niekorzystnych stanów emocjonalnych.
Jednym z rodzajów tego typu rekompensaty jest wieczorne podjadanie. Pod koniec dnia, kiedy metabolizm jest spowolniony, zwiększa się ryzyko odkładania tkanki tłuszczowej. Wysiłek fizyczny jest znakomitym rozwiązaniem, które przyniesie ulgę po ciężkim dniu w pracy. Nie musi to być wcale intensywny trening. Dużo ważniejsza jest w tym przypadku systematyczność. Więc codzienna jazda rowerem, nawet z prędkością rekreacyjna jest bardzo pożądana. Dlatego rowery miejskie, a nie wyczynowe super spełnią swoje zadanie.

Co zrobić jeśli dieta odchudzająca nie daje nam oczekiwanych rezultatów?

jazda na rowerzeJeżeli nasza dieta odchudzająca nie przynosi efektów, wówczas warto połączyć racjonalne odżywianie z regularnym treningiem. Żeby skutecznie schudnąć, należy przyzwyczaić ciało do niewielkiego, ale długotrwałego wysiłku. Jest wiele metod, które pozwolą dostosować rodzaj aktywności fizycznej do preferencji i potrzeb.
Nad sylwetką można pracować między innymi w siłowni. W takim miejscu możemy skorzystać nie tylko z nowoczesnego wyposażenia, ale również z fachowej pomocy specjalistów. Doświadczeni instruktorzy prowadzą treningi w taki sposób, który zwraca szczególną uwagę na kształtowanie poszczególnych partii ciała, uwzględniając również prawidłową pracę mięśni i odpowiednią postawę ciała. Siłownie i centra fitnessu przygotowują dla klientów także specjalne programy ćwiczeń ukierunkowanych na redukowanie tkanki tłuszczowej.
Zajęcia typu STEP czy BODY SCULP zapewnią zbilansowaną utratę wagi przy jednoczesnym modelowaniu sylwetki. Dodatkową opcją, z której warto skorzystać jest trening personalny. W trakcie tego rodzaju zajęć instruktor przeprowadzi z nami ćwiczenia, indywidualnie dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Trzeba pamiętać o tym, żeby ćwicząc przestrzegać pewnych ważnych zasad żywieniowych.
Jeżeli odchudzanie ma być skuteczne, powinniśmy przed treningiem spożywać lekki posiłek bogaty w węglowodany złożone, czyli na przykład naleśniki, kaszę albo makaron. Jeżeli będziemy ćwiczyć na czczo, albo dostarczymy organizmowi nieodpowiednich substancji, wówczas wykonywanie intensywnych ćwiczeń zamiast pożądanego spalania tłuszczu spowoduje redukcję tkanki mięśniowej.

Zajęcia taneczne jako forma ćwiczeń

taniecZamiast klasycznego treningu składającego się z kolejnych serii ćwiczeń, możemy wybrać zajęcia taneczne. Wówczas nasza dieta odchudzająca będzie wspomagana naturalną aktywnością fizyczną przy akompaniamencie ulubionej muzyki. Wśród tego rodzaju propozycji wymienić możemy na przykład zumbę, która polega na połączeniu tanecznej choreografii z ćwiczeniami fitness.
Treningowi towarzyszą żywiołowe utwory z latynoamerykańskiego repertuaru, które sprawiają, że wykonywanie ćwiczeń staje się rytmiczne i pełne zaangażowania. Inną formą zajęć tanecznych jest dalekowschodni taniec brzucha, służący przede wszystkim spalaniu tkanki tłuszczowej w obrębie talii i ramion. Zajęcia taneczne wpływają korzystnie na naszą ogólną kondycję, poprawiają samopoczucie, pracę serca i krążenie krwi.


 

Więcej na:


 

Podsumowanie, czyli coś na koniec na temat diet i rowerów

Połączenie zdrowego odżywiania i ruchu może być idealnym rozwiązaniem. Jazda na rowerze może przynieść wiele dobrego. Zdrowa dieta plus aktywność sportowa to najlepsze rozwiązanie jak chcemy schudnąć, jednak najważniejsze jest trzymanie się zasad i systematyczność.

 

Leave a Comment