Czy lampy ogrodowe wystarczą podczas imprezy plenerowej?

W dzisiejszych czasach impreza plenerowa zyskuje coraz większą popularność od zwykłej „domówki”. Dlaczego? Ponieważ, daje większe możliwości organizatorskie, jest bardziej oryginalna. Na otwartej przestrzeni goście szybciej się relaksują a wtedy spotkanie przybiera prędzej luźnej formy. Można organizować ją z różnych okazji: np. urodzin, komunii, wesela, dnia dziecka lub po prostu bez czekania na konkretne wydarzenie.

Impreza w pięknie zaprojektowanym ogrodzie nocą oświetlona lampionami i lampami ogrodowymi

Wzbogacić ją można różnymi grami, konkursami. Jednak niezależnie od okoliczności, wspólnym celem podczas przygotowania imprezy plenerowej, jest to aby wszyscy jej uczestnicy dobrze się bawili i miło wspominali. Jak się zatem profesjonalnie przygotować? Wśród głównych kwestii, które muszą być dopięte na ostatni guzik, takich jak wybór miejsca spotkania oraz przygotowanie jedzenia, należy wymienić temat oświetlenia. Jest on często zapominany, a jakże ważny.

Lampy ogrodowe i lampiony – czemu takie ważne?

lampy zewnętrzneBrak oświetlenia obniża poziom organizacji oraz przyśpiesza godzinę zakończenia imprezy. Nikt nie lubi siedzieć w ciemności. Najczęstszym miejscem organizacji spotkań w plenerze jest nasz ogród. A zatem możemy wykorzystać umiejscowione w nim oświetlenie. Jeśli jest to grill, spotkanie z okazji urodzin- spotkanie o bardzo luźnych charakterze- stałe oświetlenie ogrodowe wystarczy. Natomiast, jeśli jest to impreza dla większej liczby gości, dotycząca ważniejszego wydarzenia to może być zamontowane dodatkowe oświetlenie. Funkcje oświetlenia:

  • praktyczna – możliwe jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu już po zmroku,
  • bezpieczeństwa – umieszczone wzdłuż schodków, oczek wodnych umożliwiają bezpieczne poruszanie się po terenie, zapobiegają nieszczęśliwym wypadkom,
  • dekoracyjna – dobrze przemyślane ustawienie lamp podkreśla wieczorem piękno otoczenia oraz wprowadza romantyczny nastrój.

Rodzaje lamp ogrodowych:

  • lampy zewnętrznestojące,
  • wiszące,
  • podłogowe,
  • podwodne.
  1. Lampy stojące
    Najczęściej są to wysokie lampy ( latarnie, słupki) zamontowane do podłoża, betonowym fundamentem. Mogą być różnej długości. Umiejscawiane są głównie wzdłuż alejek. Najczęściej są zasilane instalacją stałą, połączoną z instalacja domową podziemnymi kablami.
  2. Lampy wiszące
    Do tej grupy należą kinkiety, reflektory. Wśród głównych zalet można wymienić możliwość ustawienia pod każdym kątem oraz zajmowanie mało miejsca. Natomiast wadą jest mniej estetyczny wygląd, nie wyglądają tak efektownie jak latarnie. Są zasilane prądem stałym lub są wyposażone w system solarny ( zasilanie energią słoneczną).
  3. Lampy podłogowe
    Są montowane na płaskiej powierzchni np. ścieżkę, trawnik, podjazd. Cechują się dużą wytrzymałością. Mogą być wypukłe lub płaskie, w zależności od przeznaczenia. Zdecydowana większość są lampami solarnymi. Nie wytwarzają wielkiego światła, jedynie małą poświatę. Lampy powierzchniowe są najczęściej wybierane spośród wszystkich lamp ogrodowych. Na rynku można znaleźć pełny asortyment w różnych stylach, kolorach, fasonach. Wykonane mogą być z różnych materiałów.
  4. Lampy podłogowe nowoczesne – nowy trend
    Styl nowoczesny jest coraz częściej wybierany od stylu klasycznego. Lampy nowoczesne są droższe. Ale co je cechuje, że są wybierane częściej? Mogą być wykonane na różne kształty, wielkości. Są oryginalne, każdy zwróci na nie uwagę.Wzór można zaprojektować samemu i powierzyć wykonanie profesjonalnym firmom, które wyrastają na rynku jak grzyby po deszczu.
  5. Lampy podwodne
    Służą do oświetlenia wody. Mogą być montowane pod wodą( przymocowując do dna) lub pływać na powierzchni. Wytwarzanie przez nie światło może być różnego koloru.

Ważne, aby zaprojektować oświetlenie w jednym stylu z ogrodem i domem. Na pewno zostanie to zauważone. Warto również przemyśleć kwestię umiejscowienia poszczególnych lamp, biorąc pod uwagę natężenie światła. Lampy solarne dają mniejsze światło od lamp zasilanych energią elektryczną. Każda lampa powinna być wyposażona w czujnik zmierzchu lub ruchu. Przy zakupie większej ilości warto sprawdzić oferty sklepów internetowych lub szukać promocji w marketach. Doskonała aranżacja oświetlenia sprawi, że każda impreza plenerowa po zmroku nabierze nowego wyrazu.

Projekt ogrodu na naszej działce

ogródProjekt ogrodów przydomowych zależy o wielu czynników. Pierwszy i podstawowy to dostępny metraż, zależy to wielkości naszej działki oraz od chęci jaki procent jej przeznaczymy na ogród. Następnie musimy podjęć decyzje ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na nasz ogród i czy projektem i wykonaniem zajmiemy się sami czy zatrudnimy fachowców. Na pewno profesjonaliście, którzy zajmują się terenów zielonych czy ogrodów przydomowych na co dzień, zrobią to lepiej niż my, którzy mają styczność z projektowanie ogrodu raz w życiu.
Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne tworzenie ogrodu, musimy poszerzyć naszą wiedzę i to na samym początku, ponieważ nie tylko musimy wiedzieć co będzie ładne, praktyczne i wytrzymałe, ale także musi do siebie pasować, a rośliny muszę się wzajemnie współgrać i dopełniać. Oprócz tego musimy zrobić możliwie najdokładniejszy plan naszego ogrodu, musimy wiedzieć którędy puścić kable do lamp ogrodowych i do innego oświetlenia, czy chcemy fontannę i wiele innych rzeczy. Jednak gdy wszystko nam pójdzie z planem i uda się stworzyć przepiękny ogród to zostaje tylko zaprosić znajomych i się bawić.


 

Źródło:


 

Impreza w ogrodzie

Pamiętajmy, że najlepsze imprezy są wśród najbliższych i przyjaciół, dlatego imprezy plenerowe sa coraz popularniejsze. Wystarczy nam ognisko czy gril, miejsce żeby siąść jakaś ławka parkowa czy altanka. Ciekawy temat do rozmów i ciepłe długie wieczory…

Leave a Comment