Czy warto inwestować we własną studnię?

Coraz więcej słyszy się o tym, że ktoś zdecydował się wywiercić własną studnię. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to niezwykłe udogodnienie. Stały dostęp do wody jest w końcu jednym z najważniejszych standardów ludzkiego życia, a mimo to do tej pory niewiele osób zaczęło zastanawiać się nad tym, czy warto postarać się o własną studnię.

Czy każdy może mieć własną studnię? 

wiercenie studni toruńMyśląc o studni, ma się przed oczami starą zabudowę, jaką gdzieniegdzie można zapewne znaleźć w którejś ze wsi. Należy jednak zaznaczyć, że obecnie studnie można podzielić na dwa różne typy. Jeden z nich to studnie kopane, a ich głębokość nie jest zbyt powalająca, bo sięga zazwyczaj kilka metrów. Używane są przy jej budowie kręgi betonowe. Kiedyś z takich studni pobierano wodę najczęściej ręcznie, ale obecnie stosuje się pompy elektryczne. Drugim typem są studnie wiercone, cieszące się większą popularnością. Ich głębokość często przekracza 10 m i wykorzystuje się przy nich specjalną wiertnicę. Zanim jednak w ogóle przejdzie się do inwestycji w studnię, warto najpierw sprawdzić, czy w ogóle może się ona pojawić. Jest to zależne od wielu czynników np. od gruntów lub głębokości warstwy nośnej. Ważne dla takiego projektu jest również przyłącze wodno-kanalizacyjne. Najlepiej zainwestować we własną studnię w momencie, gdy mieszka się w domu jednorodzinnym, przy którym obecny jest ogród i duża cześć trawników. W ten sposób można zaoszczędzić wiele pieniędzy, bo mimo że koszt inwestycji jest duży, to jest on jednorazowy i w późniejszych latach zapewne się zwróci, a więc w dłuższym czasie opłaca się wiercenie studni Toruń jest miastem, gdzie łatwo poszukać specjalistów, którzy zajmą się badaniem hydrologicznym, dzięki któremu szybko można znaleźć warstwę wodonośną na działce. Bez tego badania najczęściej praktykowane jest wiercenie na ślepo, co nie jest pożądane, bo generuje dodatkowe koszty.

Posiadanie własnej studni ma wiele zalet, przede wszystkim w postaci darmowej wody do picia. Studnia przydaje się również w podlewaniu roślin w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że nie warto podejmować się takiej inwestycji, jeśli nie ma się do tego odpowiednich możliwości.