W każdym fachu, wymagającym pewnych umiejętności w pracy z określonymi tworzywami, niezbędne są narzędzia. Tak samo jest stolarstwie, tam bez odpowiednich narzędzi stolarskich trudno wykonać jakąkolwiek pracę. Na przestrzeni lat zdążyło wyodrębnić się wiele rodzai narzędzi stolarskich.
Narzędzia stolarskie, a wśród nich wyrówniarka
Aby ułatwić ich klasyfikację, dokonano pewnego podziału. Narzędzia dzielą się według różnych kategorii. Podstawowy podział zakłada, że narzędzia używane przez stolarzy dzielą się przede wszystkim na narzędzia ręczne oraz elektronarzędzia. I tak elektronarzędzia to nowoczesne narzędzia, które sprawdzą się w przypadku, gdy zwykłe, ręczne narzędzia nie dadzą rady, lub wykonywanie nimi tych czynności będzie trwało znacznie dłużej i bardziej opornie. Elektronarzędzia dzielimy wg następującego podziału: narzędzie do przerzynania, czyli wyrzynarka oraz pilarka elektryczna, Wyróżni się także narzędzia służące do wyrównania powierzchni, jest to m.in. wyrówniarka do drewna, strug elektryczny, różne szlifierki. Elektronarzędzia, które wykonują otwory to m.in. popularna wiertarka. Do tych drugich należą narzędzia do trasowania, czyli takie podstawowe przedmioty jak: ołówek, rysik czy znacznik. Dalej mamy różne rodzaje pił, które służą do przerzynania. W następnej kolejności wyróżniamy ręczne narzędzia do wyrównania drewnianej powierzchni, czyli cykliny, tarniki i pilniki. W warsztacie stolarskim konieczne są również narzędzia do robienia otworów (m.in. wiertła), dłuta oraz bardzo wiele rodzai narzędzi pomocniczych, czyli siekiery, młotki, obcęgi, wkrętarki i szpachelki, jest rzecz jasna dużo więcej.
W każdym warsztacie stolarskim muszą znajdować się niezbędna narzędzia do obróbki drewna, mogą to być zarówno narzędzie ręczne, jak i elektronarzędzia. Bez nich funkcjonowanie dobrego warsztatu stolarskiego stałoby się niemożliwe oraz znacznie trudniejsze.