Popularność druku 3D z roku na rok wzrasta. Jeszcze do niedawna był on poza zasięgiem zwykłych ludzi, dziś drukarka tego typu pojawia się w coraz większej liczbie domów. Oczywiście te domowe drukarki różnią się znacząco od profesjonalnych, jednak zasada działania polega na tym samym. Sam proces opiera się na nakładaniu materiału budulcowego warstwa po warstwie, a każda z nich jest selektywnie spajana.
Zastosowanie filamentu w druku 3D
Dzięki tej metodzie nadruku możliwe jest tworzenie obiektów przestrzennych. Nadruk nie ogranicza się więc do płaskiej kartki papieru, lecz jest fizycznym obiektem. Sam proces druku opiera się na warstwach, z których to dany obiekt jest zbudowany. Wówczas topiony materiał zostaje odpowiednio osadzany. Budowa urządzenia jest niezwykle ważna, jednak równie istotny jest filament, czyli tworzywo, z którego wytwarzane są przedmioty. Ten termoplast, bo tym właśnie jest filament, powstaje na specjalnej linii produkcyjne, w przypadku której granulat zostaje umieszczony w maszynie, w której łączony jest z barwnikami oraz pozostałymi składnikami. Wszelkie dodane na tym etapie do filamentu dodatki odpowiadają za jego plastyczność oraz odporność na ciepło. Po dokładnym wymieszaniu składników zostają one wysuszone w odpowiedniej temperaturze, zwykle około 70 stopni Celsjusza. Po tym etapie następuje przetopienie całości tworzywa, a następnie stworzenie z niego odpowiedniego kształtu, czyli cienkiej żyłki. Kiedy przyjmie odpowiednią postać, filament zostaje ponownie suszony i nawijany na rolkę. Jeżeli interesuje nas drukarka 3d filament jest zatem elementem, bez którego proces drukowania byłby niemożliwy.
Pojawienie się drukarki 3D przyniosło niebywałe korzyści, a w wielu przypadkach zrewolucjonizowały branże, jak ma to miejsce na przykład w medycynie. Drukarka 3D pozwala już bowiem na stworzenie protez dla pacjentów, co jest ogromnym krokiem w przyszłość.