Depresja jesienna, czyli nie daj się chandrze

Okres jesienny jest czasem, w którym większość osób ma ochotę schować się pod puchatym kocem z filiżanką gorącej herbaty lub lepiej gorącej czekolady w ręku. Wyglądając za okno i widząc wiejący wiatr i padający deszcz odechciewa się robić cokolwiek. Za taki nastrój większej cześci społeczeństwa odpowiedzialna jest mniejsza ilość słońca, która wpływa na to, że nasz organizm pracuje inaczej. Produkuje on więcej melaniny przez co jesteśmy ospali oraz zmniejsza się produkcja endorfin, czyli hormonu szczęścia, przez co popadamy w stany depresyjne, co może być bardzo meczące. Warto zatem wiedzieć jak z jesienną depresją można walczyć.

Leczenie depresji jesiennej – słów kilka

gabinet psychologiczny

Depresja jesienna dotyka zdecydowanie większej części polskiego społeczeństwa, a zwłaszcza kobiet pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Chandrze towarzyszy zwykle rozdrażnienie, senność, poczucie ociężałości, wzmożony apetyt na słodycze, smutek, a co za tym idzie w sposób realny wpływa to na jakość życia. Pocieszające jest to, że stany te są zwykle okresowe i same mijają, jednak w trakcie jesieni, żeby polepszyć swoje samopoczucie można z nimi walczyć. Jeśli nasze samopoczucie jest naprawdę okropne, wówczas

warto wybrać się na wizytę u psychologa. Tu od razu małe wyjaśnienie, bo większość osób jak słyszy słowo psycholog to zaraz się oburza, że przecież nie są chorzy psychicznie, otóż psycholog i psychiatra to dwóch różnych specjalistów i warto o tym pamiętać. W przypadku jesiennej chandry pomoc psychologa będzie właściwym rozwiązaniem, choć oczywiście jeśli są to stany sezonowe nie ma konieczności decydowania się na takie rozwiązanie. W przypadku, gdy nasza chandra utrzymuje się zbyt długo, wówczas warto poszukać fachowej pomocy, wracając jednak do jesiennej depresji, jak domowymi sposobami można się z niej leczyć? Ogólnie nasze rozdrażnienie i złe samopoczucie bierze się z tego, że mózg ma za mało cukru, by móc właściwie pracować, a co za tym idzie nie produkuje tak zwanych hormonów szczęścia, dlatego właśnie w okresie jesiennym tak wiele osób zajada się słodyczami, by podnieść poziom cukru, jednak tak naprawdę nie jest to zbyt skuteczne rozwiązanie, ani tym bardziej zdrowe. Zamiast zjadać kolejne pudełko lodów, dlatego że jesteśmy smutni i jest nam źle, warto ułożyć sobie odpowiednią dietę, najlepiej bogatą w węglowoda

ny złożone, które są dłużej rozkładane przez organizm, a co za tym idzie ich działanie utrzymuje się dużej niż działanie cukrów prostych, które znajdują się w słodyczach. Ułożenie diety bogatej w warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo, grubą kaszę i ciemny makaron jest bardzo dobrym domowym lekarstwem na jesienną depresję.

Małe przyjemności pomagają walczyć z jesienną depresją – wizyta w SPA i łóżko nefrytowe

łóżka nefrytoweJesienią większość osób jest w przygnębiającym nastroju, z

tym stanem rzeczy można walczyć także w sposób doraźny, to znaczy sprawiając sobie co jakiś czas, kiedy nasz nastrój jest już naprawdę zły, różne przyjemności. Można by tu wymienić choćby takie rzeczy jak:

  • relaksującą kąpiel z dodatkiem olejków zapachowych
  • zakupy
  • wizytę w SPA
  • wizytę u fryzjera

W przypadku kobiet niezwykle skuteczne okazują się właśnie zabiegi fryzjerskie i kosmetyczne, które nie tylko w trakcie trwania zmieszają poziom stres

u, bo fryzjer działa jak psycholog, a masaż czy to u masażysty, czy na specjalnym łóżku do masażu, redukuje poziom napięcia i relaksuje. Dodatkowo jeśli chodzi o kobiety, to wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, które mają wpływ na urodę doskonale poprawiają humor. Ostatecznie nie od dziś wiadomo, że piękna kobieta to szczęśliwa kobieta, więc mała wizyta u kosmetyczki czy manikiurzystki na pewno pomoże.


Źródła:


Podsumowując:

urządzenia masująceOkres jesienny jest bardzo trudny dla wszystkich, jedni skutki jesiennej chandry odczuwają mocniej, inni mniej, jednak praktycznie nie ma osoby, której nastrój i ogólny stan nie uległyby w tym czasie pogorszeniu. Dlatego z jesienną depresją warto walczyć, bowiem zmniejszenie jej objawów nie jest wcale takie trudne, a zdecydowanie poprawi nasz stan i naszą   produktywność.

Leave a Comment