Detektor wilgotności w powietrzu

Problem niskiego poziomu wilgotności powietrza jest dość częstym problemem, pojawiającym się zarówno w domach jak i miejscach pracy. Jest on rozpowszechniony do tego stopnia, iż na wiele miejsc nałożono bardzo restrykcyjne zasady, dotyczące poziomu wilgotności powietrza w danym pomieszczeniu w którym przebywają pracownicy.

Czujniki wilgotności do systemu sterowania sprzętem domowym

czujnik wilgotności powietrza w domuW domach natomiast nie ma żadnych zasad ani ograniczeń dotyczących poziomu wilgotności powietrza, dlatego zdarza się iż w wielu domach, zwłaszcza tych które posiadają system klimatyzacji czy wentylacji mechanicznej, jest to dużym problemem. Czujniki wilgoci są jednymi z najczęściej stosowanych urządzeń, mających na celu monitorowanie jakości powietrza i jego wilgotność. Czujnik wilgotności powietrza w domu może pracować autonomicznie, aczkolwiek najczęściej staje się on częścią domowego systemu centralnego sterowania, w którego skład wchodzą również nawilżacze powietrza. W ten sposób, czujniki mogą być używane do bieżącego monitorowania wilgotności i samoczynnego uruchamiania nawilżaczy w przypadku wykrycia zbyt niskiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu w dowolnym momencie. Urządzenia te są kompaktowe, nie większe niż detektory dymu do użytku domowego, więc mogą być wygodnie zamontowane w dowolnym miejscu. Większość takich detektorów pozostaje urządzeniami analogowymi, choć coraz częściej można dostać również detektory działające poprzez sieć bezprzewodową.

Współpracują one niemal z każdym domowym systemem sterowania centralnego, choć nic nie stoi na przeszkodzie by pracowały jako samodzielne urządzenia w miejscach w których taki system nie funkcjonuje. Są bardzo łatwo dostępne, a w każdym markecie budowlanym można dostać kilka rodzajów takich detektorów.