Dlaczego pomoc tłumacza może być dla uchodźców taka ważna?

Bardziej pogłębiający się konflikt w Syrii, w którym z jednej strony zagrożenie płynie z Państwa Islamskiego ISIS, drugiej z dyktatury krwawego prezydenta Baszszara al-Asada prowadzi do zwiększania się liczby uchodźców.

Czy tłumacz może pomóc uchodźcom?

TłumaczenieWiele osób przybywających do Europy z bliskiego wchodu nie zna żadnego języka. Przepisy unijne nakazuję, żeby podczas procedur uzyskiwania dokumentów, przesłuchiwania, rozmów, uchodźcy otrzymywali bezpłatna pomoc tłumacza. Takie przepisy również umożliwiają, by na prośbę cudzoziemca, tłumacz był tej samej płci. Każde biuro tłumaczeń dostosowuje się do imigrantów i zatrudnia kobiety oraz mężczyzn. Praca tłumacza z uchodźcami posiada różne oblicza i często niesie za sobą ciężkie doświadczenia. Często tłumacz uczestniczy w terapiach psychologicznych. Przeżycia osób, które uciekają przed wojną często są dramatyczne, a tłumacz podobnie jak psycholog musi wszystkiego wysłuchać. Tłumacz staje się drugim psychologiem, zmierza się z pewnymi traumami, jest to ogromne wyzwanie i często rzutuje na jakość pracy tłumacza. To właśnie ten aspekt sprawia, ze zawód tłumacza nie jest wcale taki łatwy. Problemem jest to, że podczas tłumaczenia nie można angażować się emocjonalnie, by np. nie stanąć w roli doradcy, pocieszyciela. W takich przypadkach łatwo popełniać błędy w przekazywaniu tłumaczenia. Jedną z najważniejszych zasad tłumacza to obu stronność. Dzisiejsza sytuacja na bliskim wschodzie sprawia, że rynek tłumaczeń potrzebuje dużo ilość tłumaczy. Taka praca nie jest łatwa, do tego wymaga specjalnych przygotowań i szkoleń.

Imigranci zarobkowi wśród uchodźców

ImigranciWśród uchodźców uciekających przed wojną dużą liczbę osób stanowią imigranci zarobkowi. Ciężko wyłapać, którzy tak naprawdę uciekają przed wojną, a którzy chcą polepszyć tylko swoje życie. Pośród uchodźców bez paszportów znaleźć można osoby z takich państw, w których nie toczy się żadna wojna. Niektóre z państw proszą o pomoc firmy, które na podstawie językowej danej osoby, mogą stwierdzić czy pochodzi ona z kraju w którym toczy się konflikt zbrojny. Jest to puki co niszowy biznes, ale odnotowuje on wzrastający popyt na swoje usługi. Według Konwencji genewskiej uchodźca jest osobą, która uciekła przed prześladowaniami, wojną ze swojego kraju. Państwa UE, które podpisały tą konwencję nie mogą zawrócić takiej osoby do swojego państwa. Takim osobom powinien być przyznany status uchodźcy. Sprawa z imigrantami ma się już inaczej, tu zazwyczaj na imigracja stoi możliwość lepszych zarobków oraz wysokiego zasiłku. W takim przypadku żadne państwo nie ma obowiązku przyjęcia takich osób.

Dlaczego jest tak wielu uchodźców z Syrii?

UchodźcyKrwawa wojna domowa w Syrii toczy się już cztery lata, do tego z drugiej strony płynie zagrożenie z Państwa Islamskiego, które prześladuje osoby innych religii. Powody dlaczego właśnie teraz taka duża liczba osób postanowiła się przedostać do Europy to:

  • sytuacja w Syrii, która się nie poprawia,
  • sąsiedzi już nie mogą pomóc,
  • zaoszczędzili na podróż do Europy,
  • wieści o nowych trasach imigracji.

Podczas konfliktu w Syrii wiele osób znalazło schronienie w państwach sąsiednich:

  • Jordanii,
  • Libanie,
  • Turcji.

Ponad dwa miliony uchodźców przyjęła Turcja. Duża liczba osób w obozach sprawia, że życie tam nie jest łatwe. Na te państwa spadł ogromny ciężar , proszą one o pomoc, po to by poprawić życie syryjskim uchodźcom. Przeprawa do Europy nie jest taka łatwa i tania, według nieoficjalnych danych, by dostać się do Niemiec to koszt około 3 tysięcy dolarów. Szlak bałkański był znany dla wielu imigrantów i uchodźców od dawna. Uchodźcy z Syrii o nowym sposobie dowiedzieli się zeszłego lata. W Szybkim tempie wieści o nowej trasie się rozeszły.


Więcej informacji:


 

Słowem podsumowania:

Jeśli państwa Europy nie zrobią nic z przyczynami pojawiania się uchodźców, to będą musieli przyjmować coraz to większą liczbę cudzoziemców. Lepiej zapobiegać konfliktom, niż przyjmować pod swój dach ludzi tak różnych kulturowo.

Leave a Comment