Pompowanie cieczy jest związane od zawsze z koniecznością wymuszania obiegu za pomocą mechanicznych przyrządów. Są nimi pompy, które wymuszają ruch cieczy w obrębie pewnego układu. Są to różne urządzenia, które charakteryzują się wieloma cechami. Postaram się w skrócie scharakteryzować najważniejsze z nich.
Pompa w zbiorniku musi mieć swoją wydajność
Sama konstrukcja pompy bywa różna. Są pompy łopatkowe, śrubowe i wiele innych rodzajów. Dobiera się jej rodzaj w zależności od pompowanej cieczy, gdyż niektóre lepiej radzą sobie z jednym rodzajem płynu, a inne z drugim. Każda jednak pompa zbiornikowa posiada podstawowe parametry, na podstawie których ocenia się jej przydatność. Są nimi wysokość podnoszenia i wydajność. Obydwa parametry są ważne i trzeba zwrócić uwagę na ich wartości podczas zamawiania pompy. Wysokość podnoszenia to maksymalna wysokość, na jaką pompa jest w stanie pompować ciecz. Gdy mamy wysoki zbiornik, a miejsce, do którego chcemy pompować jest jeszcze wyżej to musimy uwzględnić te wysokości przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Do tego dochodzi jej wydajność, czyli ilość cieczy jaką pompa jest w stanie przepompować w określonym czasie. Ten parametr uwzględnia się podczas montażu pompy w jakiś większy układ przemysłowy. Bez odpowiedniej wydajności często inne urządzenia musiałyby czekać, aż pompa zdoła przepompować odpowiednią ilość cieczy, a to często wpływa także na wydajność całego układu.
Oprócz tych podstawowych parametrów, jeśli chodzi o pompy istnieje także dziesiątki innych zmiennych. Większość z nich związana jest z tym, jaki osprzęt ma być do pompy podłączony, a także jakie są średnice podłączeniowe rur przy pompie. dopiero po ich uwzględnieniu mamy pełny obraz tego jakiej pompy akurat potrzebujemy.