Dom energooszczędny czyli jaki?

Dom energooszczędny

Głównym problemem współczesnego świata jest cena i dostępność energii. Nieracjonalne gospodarowanie zapasami doprowadziło do tego, że ludzkość musi cały czas poszukiwać alternatywnych źródeł, a także lepiej wykorzystywać już te dostępne. W związku z tym zaistniała potrzeba nowoczesnego budowania domów. W wyniku wielu lat badań i doświadczeń zostały stworzone domy energooszczędne.

Czym są domy energooszczędne?

Dom energooszczędnyPodstawowa definicja budownictwa energooszczędnego opiera się na twierdzeniu, że jest to zmniejszeni energochłonności budynku. Budownictwo to stało się bardzo popularnym sposobem na oszczędność domowników. Głównym elementem jest ograniczenie utraty ciepła z budynku do otoczenia oraz stosowanie alternatywnych źródeł ciepła. Najpopularniejszym typem domu energooszczędnego jest dom pasywny. Taki budynek cechuje się przede wszystkim znakomitymi warunkami izolacyjnymi, które maja na celu minimalizacje zużycia energii. Dzięki czemu zużycie energii może spaść nawet ośmiokrotnie. Pierwszy budynek tego typu w Polsce powstał we Wrocławiu. Ich działanie opiera się na biernym wykorzystywaniu energii z promieni słonecznych. Nie jest więc konieczne instalowanie dodatkowych urządzeń. Budownictwo tego typu cechuje się:

  • niskim zapotrzebowaniem na energię,
  • doskonałą wentylacją,
  • maksymalizacją zysków energetycznych,
  • ograniczeniem strat ciepła,
  • bardzo dobrą izolacją cieplną.

Domy energooszczędne to stosunkowo nowy nurt. Jednak dzięki licznym dotacją i ogromnych korzyścią stają się coraz bardziej powszechne. Warto zaznaczyć, że budowa takiego domu jest o około 10% droższa. Jednak korzyści jakie płyną z posiadania takiego domu są ogromne

Rekuperacja sposobem na ogrzewanie

RekuperacjaDomy energooszczędne w większości wypadków wyposażone są w specjalny system wentylacji – rekuperacje. System ten z raz ogrzanego powietrza odzyskuje ciepło. Dzięki czemu w pomieszczeniu cały czas jest świeże powietrze, jednak nie jest ono zimne. Pozwala to zaoszczędzić na ciągłym ogrzewaniu powietrza. System ten działa również w lato i dostarcza do pomieszczenia chłodnego przyjemnego powietrza. Dodatkowo dzięki temu, że nie trzeba otwierać okien, do domu nie wlatują owady i szkodniki. Atmosfera jest czystsza i zdrowsza dla człowieka. System ten zyskuje coraz większą popularność. Głównie dzięki temu, że pozwala zaoszczędzić na najdroższym surowcu czyli ogrzewaniu. Proces ten nie jest stosowany tylko w budownictwie. Wykorzystywany jest w samolotach a także w piecach.

Odnawialne źródła energii – elektrownia słoneczna

pelektrownia słonecznaElementem niekoniecznym jednak bardzo przydatnym jest przydomowa elektrownia słoneczna. Panele słoneczne w swojej budowie wykorzystują ogniwa fotowoltaiczne, których zadaniem jest przetwarzanie energii pochodzących z promieni słonecznych na energie elektryczną. Fotowoltaika zyskuje swoich zwolenników, głównie dlatego, że jest to naturalny sposób na uzyskanie energii, a także dlatego, że słońce świeci na całym świecie dlatego nikt nie może mieć większych złóż tej energii. Początkowo technologia ta była stosunkowo droga, jednak wraz z rozwojem techniki, a także świadomości społecznej systemy te stały się coraz tańsze. Dzięki temu można je zauważyć przy coraz większej ilości budynków.


Więcej informacji można znaleźć na:


Podsumowanie

Troska o środowisko naturalne to obowiązek wszystkich ludzi żyjących na ziemi. Rozwiązania ekologiczne często mogą okazać się w efekcie tańsze od tych stosowanych na co dzień. Domy energooszczędne pozwalają domownikom zaoszczędzić pieniądze, a także dbają o ich zdrowie. Dlatego warto przyglądać się nowoczesnym rozwiązaniom w dziedzinie budownictwa