Domki w górach czy hotel nad jeziorem – gdzie lepiej na wakacje?

Wreszcie nadszedł lipiec, a wraz z nim wyczekiwane wysokie temperatury, które idealne są na czas urlopu. Wiele osób staje przed dylematem, gdzie wyjechać na urlop: czy wybrać wakacje nad jeziorem, czy może lepszym rozwiązaniem będą góry i położone w nich Zakopane?

Hotel nad jeziorem czy domek w Zakopanym?

hotelGóry to miejsce wręcz idealne dla wszystkich tych, którzy kochają aktywny wypoczynek. Liczne szlaki piesze są doskonałą okazją do wędrówek, w trakcie których podziwiać można malownicze panoramy. Góry to okazja to stracenia kilku zbędnych kilogramów – w trakcie wędrówki spalamy wiele kalorii. Miłośnicy gór podkreślają również, że jest to najlepszy sposób wypoczynku dla tych, którzy chcą odreagować stres po wielu miesiącach ciężkiej pracy. Pobyt w górach to również okazja do wytężonej pracy nad sobą i przezwyciężenia własnych słabości – zdobycie szczytu niejednokrotnie wymaga dużo silnej woli i samozaparcia.
Nie zależnie co wybierzemy należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na urlop?
  • Czego oczekujemy od danego miejsca?
  • W jaki sposób chcemy spędzić wolny czas?
  • Czego oczekujemy do miejsca noclegu?
  • Jakie mamy perspektywy w zależności od pogody?

Górskie powietrze jest wyjątkowo czyste, a duża wysokość nad poziomem morza sprzyja osobom, które borykają się z alergią czy chorobami układu oddechowego.

góry tatryNie można zapominać również o klimatycznych karczmach, które serwują wyśmienite pstrągi, pieczone oscypki czy placki po góralsku. A domki w górach to pełne magii pomieszczenia, które urządzane są zgodnie ze stylem góralskim – zazwyczaj króluje w nich drewno, które sprawia, że pobyt w takim domku jest również bardzo zdrowy.
Za stolicę polskich gór niezmiennie od lat uważane jest Zakopane, w którym nie brakuje atrakcji. Miasto zachwyca nie tylko swoim położeniem u stóp Tatr, czyli najwyższych polskich gór, ale również niesamowitą architekturą, która obecna jest tu od pokoleń. Wspomnieć wystarczy chociażby przepiękny kościółek parafialny położony obok cmentarza Na Pęksowym Brzysku. Wspomnieć należy, że owy cmentarz jest również miejscem godnym odwiedzin – to właśnie tutaj pochowany został między innymi Klimek Bachleda – chyba najbardziej znany tatrzański ratownik.
ZakopaneZakopane to niejedyne polskie góry, które idealnie nadają się na urlop. Pamiętać należy o rozległych Bieszczadach, które są doskonałym miejscem dla osób ubóstwiających wędrówki z namiotem. Równie piękne są Beskidy czy Pieniny, które zachwycają bajecznym przełomem Dunajca. To właśnie w Pieninach można skosztować najlepszego pstrąga w Polsce. Osoby, które chcą podreperować swoje zdrowie mogą wybrać się do Krynicy leżącej w Beskidzie Sądeckim – to właśnie tutaj wydobywane są wody mineralne znane ze swoich właściwości zdrowotnych.

Czy oznacza to, że wypoczynek nad jeziorem w ośrodku turystycznym czy hotelu jest złym pomysłem?

hotel nad jezioremAbsolutnie nie! Nad jeziorem również można spędzić aktywnie czas. Z pewnością odnajdą się tutaj osoby, które kochają pływać – jezioro to doskonałe miejsce, aby nieco zmoczyć swoje ciało. Po jeziorze można również pływać rowerkiem wodnym – jest to opcja idealna dla tych, którzy nie potrafią pływać. Trzeba jednak pamiętać o założeniu kamizelki ratunkowej – uchroni ona przed ewentualnymi konsekwencjami upadku z rowerka. Jeziora, zwłaszcza Kraina Tysiąca Jezior, to również doskonałe miejsce to uprawiania żeglarstwa. Jeżeli nie dysponujemy własną łódką, nic straconego – w wielu miejscowościach można wynająć łódź, która idealnie sprawdzi się na urlopie.
Tereny nad jeziorem zazwyczaj otoczone są również lasami bądź plażą – w związku z tym miejsca te idealnie sprawdzają się na spacery nawet z małymi dziećmi. Z powodzeniem można więc stwierdzić, że jeziora to miejsce doskonałe na wypoczynek rodzinny. Są to również miejsca doskonałe dla ceniących luksus. Hotel o wysokim standardzie położony w pobliżu jeziora nie jest trudny do znalezienia.


 

Więcej:


 

Decyzja ostateczna jezioro czy Zakopane

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy urlop lepiej spędzać w górach czy nad jeziorem. Miejscowości takie, jak Zakopane, Żnin, Krynica czy Mikołajki oferują szereg atrakcji, które przypadną do gustu różnym osobom. To, które tereny wybierzemy na urlop, zależy ściśle od naszych indywidualnych preferencji. Każdy woli inaczej spędzać wolny czas, inne również cele przyświecają wyjazdom na urlop. Warto o tym pamiętać, pytając o innych o to, gdzie lepiej wyjechać.

Dodaj komentarz