Działanie nanosrebra na ściany komórek bakteryjnych

W kosmetykach stosuje się wiele różnych związków chemicznych, ale ostatnio bardzo dużą popularnością cieszą się kosmetyki, w których zastosowano jony srebra. Ich głównym zadaniem jest niszczenie bakterii, wirusów i grzybów. Nanosrebro ma wiele różnych właściwości i wykorzystuje mnóstwo mechanizmów, dzięki którym drobnoustroje mogą być niszczone.

Nanosrebro działające na peptydoglikany w mureinie bakterii

aseptyczne nanosrebroJednym z takich mechanizmów jest reakcja ze ścianą komórki bakteryjnej. Niezależnie od tego, czy są to bakterie Gram dodatnie czy Gram ujemne, nanosrebro jest w stanie sobie z nimi poradzić. Ściana komórek bakteryjnych zbudowana jest najczęściej z mureiny. W skład mureiny wchodzą peptydoglikany, czyli związki, na które może oddziaływać nanosrebro. Jeśli aseptyczne nanosrebro zacznie oddziaływać na mureinę, komórka bakteryjna nie jest zdolna do oddychania. Oddychanie u organizmów tlenowych jest zaś niezbędne do życia i przetrwania. Może pojawić się pytanie, czy w związku z tym stosowanie nanosrebra jest bezpieczne, bo przecież ludzki organizm też złożony jest z komórek. Różnica polega na tym, że komórki zwierzęce nie posiadają składnika, jakim jest mureina z peptydoglikanami. W związku z tym nie mogą zostać uszkodzone, zniszczone. Nanosrebro oddziałuje więc tylko na te drobnoustroje, które posiadają specyficzną ścianę komórkową. Najlepiej oddziałuje oczywiście na bakterie, ale nanosrebro jest w stanie pozbyć się wirusów i grzybów.

Sprzedawane jest pod różnymi postaciami. W sklepach i aptekach można kupić np. mydełka z nanosrebrem, które bardzo dobrze działają na cerę trądzikową. W zmianach na skórze uwielbiają gromadzić się różne bakterie, które jeszcze bardziej pogarszają stan i prowadzą do zapalenia. Mycie twarzy takim mydełkiem z nanosrebrem sprawia, że skóra jest zdezynfekowana i czysta.