Moda na ekologię widoczna jest nie tylko w świecie ubrań, ale także w sposobie organizacji miejsc zamieszkania. Ludzie starają się kupować produkty jak najmniej szkodliwe dla środowiska. Świadomość toksycznego wpływu różnych czynników na naturę powoduje, że stajemy się mniej na nią obojętni. W jaki sposób można sprawić, żeby nasz dom był bardziej przyjazny dla otoczenia?
Jaki powinien być dom ekologiczny w praktyce?
Aby dom nie szkodził środowisku, a także oszczędzał energię, musi on spełniać kilka warunków. Najlepiej, kiedy od samego początku jest zbudowany w taki sposób, że umożliwia stosowanie kolejnych pozytywnych dla otoczenia rozwiązań. Cechy domu ekologicznego:
- utrzymanie ciepła wewnątrz budynku,
- oszczędzanie energii,
- korzystne dobranie materiałów budowlanych,
- zwarta i prosta konstrukcja
Bardzo ważną rzeczą jest, aby ciepło nie uciekało z budynku, ponieważ wtedy trzeba wciąż uzupełniać jego niedobory, a takie działanie jest nieergooszczędne. Trzeba wciąż nagrzewać dom. Ekologiczna budowla to zaś taka, która sprzyja oszczędzaniu energii i jej konstrukcja pozwala na minimalizowanie wydatków na nią. Najlepiej w celu zbudowania takiego mieszkania zaopatrzyć się w trwałe materiały. Potrzebna jest na przykład solidna izolacja. Dobrze jest poradzić się specjalisty, które z nich będą najbardziej ekologiczne. Ważne jest też zadbanie o uproszczony kształt bryły. Znaczenie ma także rozkład poszczególnych pomieszczeń, tak aby był korzystny i funkcjonalny.
Panele słoneczne, czyli mniejsze rachunki za prąd
Jednym z dobrych sposobów na ochronę środowiska naturalnego i zmniejszenie kosztów zamieszkania jest zamontowanie solarów na dachu. Przekształcają one energię słoneczną w elektryczną. Bateria słoneczna może być zamontowana na dachu, ścianie lub na innej zewnętrznej przestrzeni, gdzie będzie miała możliwie największy dostęp do słońca. Dzięki niej będzie można znacznie oszczędzić na energii. Najczęściej umieszczane są na dachach spadzistych bezpośrednio na pokryciu lub umocowane pod kątem. Koniecznie trzeb wiedzieć, że te panele muszą być skierowane na południe, gdyż wtedy po prostu najlepiej się sprawdzą. Ogrzewanie nim domu jest także stosunkowo tanie. Przy okazji warto zauważyć, że dostarczanie ciepła tą metodą jest także dość wolne od problemów z utrzymaniem czystości. Można w ten sposób palić w domu przez całą zimę i jest to bardzo wygodne.
Ekogroszek do ogrzewania
Inną formą oszczędności jest stosowanie ekogroszku. Dzięki jego używaniu do ocieplania zmniejszona jest emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Ekogroszek spełnia bowiem wszystkie normy ekologiczne, co było wiele razy podkreślane w Śląsku na targach wnętrzarskich. Dostępny na rynku jest ten sprzedawany luzem i ekogroszek workowany. Cena jest porównywalna. Poprzez niską zawartość siarki ten węgiel kamienny jest bardzo przyjazny środowisku. W ciągu całego roku piec na ekogroszek może też ogrzewać wodę. Dobrym rozwiązaniem związanym z ogrzewaniem jest także ekologiczny kominek. Korzystnie może być zamontować ten z płaszczem wodnym, ponieważ zapewni nie tylko ogrzewanie całego domu, ale również ogrzewanie wody. Jeżeli będzie miał dobrze dobrane parametry to z powodzeniem może zastąpić inne formy ogrzewania. Innym rozwiązaniem, które warto przemyśleć, jest biokominek. Można go mieć nawet w mieszkaniu, a nie tylko w domu jednorodzinnym. Pali się w nim za pomocą ekologicznego biopaliwa. Plusem jest, że taki kominek nie wytwarza szkodliwych dla zdrowia i środowiska substancji, nie pyli i nie dymi. Dzięki temu jest więc dodatkowo wyjątkowo funkcjonalny i łatwy do utrzymania w czystości. Biokominek nie ma oczywiście tak wielkiej mocy jak kominek z płaszczem wodnym jednak z powodzeniem ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje, a dodatkowo ładnie się prezentuje. Jest także bezpieczny w użytkowaniu, jeśli tylko został wykonany z odpowiednich materiałów.
Informacje związane z tematem dostępne są również na:
- 4sun.eu – strona internetowa firmy dostarczającej panele i baterie słoneczne
- Energoret.pl – witryna internetowa przedsiębiorstwa sprzedającego ekogroszek workowany
- Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane
Podsumowanie
Wiele jest możliwych rozwiązań, sprawiających, że dom stanie się bardziej ekologiczny. Być może kilka powyższych przykładów zainspiruje kogoś do większej troski o środowisko tam, gdzie aktualnie mieszka.