Fotowoltaika zajmuje się przetwarzaniem energii słonecznej w elektryczną wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne polegające na powstaniu siły elektromotorycznej w ciele pod wpływem promieniowania. Znajduje ona coraz więcej fanów ze względu na ekologie oraz praktyczność, ale czy jest także i ekonomiczna?
Nowoczesne baterie słoneczne dla domu
Baterie słoneczne, inaczej nazywane panelami fotowoltaicznymi często zostają kojarzone również z kolektorami słonecznymi. Tymczasem kolektory słoneczne działają na zupełnie innych zasadach, a dodatkowo mają możliwość nie tylko wytwarzania energii, ale także podgrzewają wodę. Natomiast dzięki bateriom słonecznym otrzymujemy tylko energię elektryczną w wyniku przekształcania energii słonecznej. Aby podgrzać wodę potrzebujemy osobnego źródła np. pompy ciepła. Zwykle panele fotowoltaiczne montuje się w miejscach najdłużej wystawionych na działanie promieni słonecznych, zazwyczaj są to dachy domów, budynków. Moduły umieszczone są w obudowie odpornej na korozję, wilgoć i zanieczyszczenia wywołane czynnikami atmosferycznymi. Moduły zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych wykonanych z wafla krzemowego. Łączone są one w większe zespoły zwane panelami, montowanych na konstrukcjach z dołączonym okablowaniem. Całość tworzy kolektor fotowoltaiczny. Urządzenia fotowoltaiczne mogą być budowane w formie niezależnych systemów o małej mocy. Na rynku dostępne są moduły oraz panele różnej wielkości, zintegrowane z dachami lub fasadami budynków.
Fotowoltaika rozwiązaniem przyszłościowym?
Instalacja paneli fotowoltaicznych to bardzo kosztowna inwestycja, jest to koszt kilku tysięcy za kilowat mocy. Jednak pocieszeniem jest fakt, że za jej eksploatację się nie płaci, z wyjątkiem ewentualnych napraw. Firmy zajmujące się sprzedażą paneli fotowoltaicznych oferują zwykle gwarancję na okres od 5-7 lat. Producenci jednak gwarantują, że będą one działać bez zarzutów przez przynajmniej 25 lat, a ich moc nie zmniejszy się w wyniku degradacji o więcej niż 20%. Gdyby jednak nie liczyć nieprzewidzianych wydatków związanych z naprawami, to montaż paneli fotowoltainczych umożliwi zwrot kosztów ich instalacji przed upływem 20 lat. Przy zachowaniu oczywiście poprawnie dobranej wielkości instalacji oraz dzisiejszych cenach dostawców energii elektrycznej. Mimo taki zalet, wciąż niewiele osób decyduje się na tę innowacyjną metodę pozyskiwania prądu. Jednak skrócenie zwrotu wkładu na instalację można uzyskać dzięki sprzedaży nadmiaru zgromadzonej energii.
Instalacje fotowoltaiczne
Przedsiębiorstwa zajmujące się instalacją paneli fotowoltaicznych, możemy znaleźć w każdym mieście w Polsce. Zarówno bydgoskie jak i wrocławskie firmy proponują dwa typy instalacji paneli fotowoltaicznych:
- on-gird czyli zintegrowane z siecią elektryczną
- off-gird czyli pracujące na wydzielonej sieci
Pierwszy sposób najlepiej sprawdzi się w domach z siecią elektryczną. W skład systemu wchodzą panele fotowoltaiczne, falownik zmieniający prąd stały na zmienny (inwerter), licznik produkcji, zużycia prądu oraz przyłączenie do sieci i zabezpieczeń. Model ten umożliwia bieżące spożytkowanie prądu produkowane przez panele fotowoltaiczne jak i sprzedaż nadwyżek. Jest to opłacalne ze względu na to, że do odsprzedaży nie jest wymagane posiadanie prowadzenie działalności gospodarczej czy posiadania koncesji. Na niekorzyść tego układu działa fakt, że inwerter powoduje odłączenie paneli od instalacji w razie awarii, co skutkuje wyłączeniem wszystkich urządzeń elektrycznych. Natomiast system off-gid wykorzystywany jest najczęściej w domkach letniskowych. Jest on w całości niezależny od lokalnych instalacji elektrycznych, a elementy jego budowy są podobne jak w systemie on-gird. Dodatkowo posiada on akumulatory, niezbędne do samodzielnej pracy. Ładuje się je za pomocą regulatora ładowania, który niweluje zniszczenia i straty energii. Jest to dużo droższe niż pierwszy system, a ponad to nie mam możliwości sprzedaży nadwyżek energii. Z racji że jest to dużo bardziej kosztowne i mniej ekonomiczne rozwiązanie, dlatego powszechnie nie znajduje zastosowania.
Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:
- RW Instal – witryna internetowa firmy z Wrocławia instalującej fotowoltaikę
- Ceo-odnawialna.pl – strona internetowa firmy z Bydgoszczy oferującej pompy ciepła i baterie słoneczne
- Inzynieria.com – portal internetowy poruszający zagadnienia związane z inżynierią
Podsumowanie tematu
Instalacje fotowoltaiczne to na pewno rozwiązanie przyszłościowe. Jest ono nie tylko ekologiczne, ale także energooszczędne. Jednak na polskie realia jest to wciąż droga inwestycja, dlatego na razie jest to rzadko spotykane w naszym kraju.