Instalacje ochrony przeciwpożarowej

 

Ochrona przeciwpożarowa i jej nieustanny rozwój prowadzi do powstawania coraz to nowocześniejszych i bardziej doskonałych systemów systemów przeciwpożarowych. Wspomagają one pracę strażaków, a często wyręczają ich w ich ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Możemy wyróżnić kilka popularnych systemów o różnych właściwościach oraz dostosowanych do odmiennych warunków ochrony przeciw pożarem.

Instalacje przeznaczone dla ochrony budynków przed pożarem

instalacje pianoweJedną z wielu takich systemów jest instalacja tryskaczowa. Gdy temperatura w pomieszczeniu rośnie pod wpływem obecności ognia, instalacja włącza automatyczne gaszenie. Innym rodzajem systemu przeciwpożarowego jest instalacja produkująca mgłę wodną. Zapobiega ona rozprzestrzenianiu się ognia poprzez redukcję tlenu w ognisku pożaru. Woda wychładza oraz absorbuje energię cieplną obecną w środku pomieszczenia. Jednym z ważniejszych elementów walki z ogniem są instalacje pianowe. Mają one zastosowanie wszędzie tam gdzie użycie wody mogło być niewskazane lub stanowić ogólne zagrożenie. Gaszenie polega na wytwarzaniu piany, która gasi pożar w bardzo efektywny sposób. Innym sposobem jest gaszenie gazowe. Stosowane jest również jako substytut gaszenia wodnego, a polega ono na użyciu gazu gaśniczego, na przykład w serwerowniach.

Istnieją również instalacje zalewowo-zraszające,  stosowane w miejscach gdzie ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko. Działają one bardzo wydajnie, hamując rozprzestrzenianie się żywiołu. Oprócz instalacji przeciwpożarowych bardzo ważne są sygnalizatory, które pozwalają na wczesne wykrycie pożaru oraz powiadomienie służb. Wśród nich możemy spotkać automatyczne systemy powiadamiania o pożarze, które stanowią równie ważną część walki z żywiołem co instalacje gaszące.