Istota konserwacji boisk trawiastych

Boiska szkolne od wielu lat służą i małym, i dużym. Dzieci i młodzież korzystają z nich podczas zajęć wychowania fizycznego, ale i również po wszystkich zajęciach na boiska przychodzi grono osób, aby spędzić aktywnie czas ze znajomymi. By jednak jak najlepiej spełniały one swoją funkcję trzeba o nie odpowiednio dbać i właściwie je konserwować.

Jak prawidłowo zakonserwować trawiaste boisko szkolne?

konserwacja boisk szkolnychDobra konserwacja zależy od materiału nawierzchni, jakim wyłożone jest boisko. Inaczej trzeba dbać o powierzchnie trawiaste, inaczej o poliuretanowe. Trawiaste spotyka się znacznie częściej, gdyż są one tańsze i łatwiejsze w położeniu. Dodatkowo nadają się idealnie i do gier zespołowych, i innych aktywności fizycznych. Aby boiska trawiaste dobrze spełniały swoją rolę, należy je okresowo pielęgnować. Po długotrwałym użytkowaniu trawa traci pozycję pionową i nie zapewnia odpowiedniej wytrzymałości na ścieranie. Dlatego konieczna jest konserwacja boisk szkolnych przynajmniej raz w roku. Polega ona głównie na maszynowym podniesieniu do pozycji pionowej zadeptanej trawy oraz uzupełnieniu braków w wypełnieniu z piasku kwarcowego i granulatu gumowego. Pełna konserwacja zawiera jednak takie etapy, jak przegląd stanu technicznego, oczyszczenie nawierzchni, szczotkowanie twarde, spulchnienie i rozluźnienie górnej warstwy wypełnienia, mechaniczne czyszczenie, uzupełnienie i równomierne rozprowadzenie wypełnienia oraz ostatnie – przeczesanie miękkie włókien trawy. Dzięki wykonaniu tych wszystkich czynności boisko będzie równe i zapewni dobrą grę, a dodatkowo poprawi się jakość drożności systemu odwodnienia.

Boiska trawiaste muszą być systematycznie konserwowane. Dzięki temu zachowają na długi czas atrakcyjny wygląd, doskonałe właściwości oraz będą najlepszym miejscem, na którym grać można w różne gry i cieszyć się z czasu spędzonego w gronie najbliższych i znajomych.