Posiadanie nici to warunek konieczny, jeśli chcemy coś uszyć lub zacerować. Choć z pozoru każda nić może wydawać nam się podobna, a główna różnica zauważalna jest jedynie w kolorze, to w rzeczywistości rodzajów jest bardzo wiele, a o właściwościach i możliwym zastosowaniu każdego z nich wie tylko doświadczona krawcowa.
Czym charakteryzuje się nić przemysłowa?
Poszczególne rodzaje możemy podzielić zarówno ze względu na surowiec, jaki został użyty do ich produkcji, jak i na ich końcowe parametry, takie jak grubość czy zastosowane wykończenie. Do produkcji nici używa się zarówno naturalnej bawełny, wiskozy. Lnu czy jedwabiu, jak i tworzyw sztucznych w postaci poliestru. Na rynku możemy spotkać także mieszanki włókien syntetycznych i naturalnych. Wybór konkretnego rodzaju zależy od materiału, jaki zamierzamy szyć. Rodzaj nici powinien być jak najbardziej zbliżony do składu tworzywa danej części garderoby. Kolejnym kryterium różnicującym jest grubość, od której między innymi uzależniona jest wytrzymałość szycia. Inną grubość będą miały nici przemysłowe, a jeszcze inną delikatne nici do szycia jedwabnych ubrań. Grubość oznaczana jest odpowiednią numeracja, która mówi nam ile metrów nici przypada na jeden gram wagi. Zatem im numeracja ma wyższą wartość, tym cieńsza będzie dana nić. Najczęściej stosowaną do różnego rodzaju ubrań (poza okryciami wierzchnimi) grubością jest 100 oraz 120 Nm.
Nici z pozoru niewiele różnią się od siebie, a jedyna różnica, jaką zauważy każdy amator widoczna jest w kolorze. Okazuje się jednak, że rodzajów nici jest zdecydowanie więcej, a wybór odpowiednich przędzy uwarunkowany jest różnymi czynnikami, między innymi składem materiału, jaki mamy zamiar zszywać czy eksploatacją danego elementu, w zależności czy mowa o ubraniu czy o namiocie.