sprzątanie

Jak zachować czystość w mieszkaniach? – poradnik

By mieszkanie zachęcało do przebywania w nim i olśniewało czystością należy regularnie je pielęgnować. Czasem trudno tego dokonać w natłoku codziennych obowiązków, jednak są na to sprawdzone sposoby.

Na co zwrócić uwagę podczas sprzątania mieszkania?

CzyszczenieChyba nikt z domowników nie lubi spędzać czasu w zaniedbanym mieszkaniu. Kilka bardziej zabieganych dni potrafi doprowadzić do kompletnego chaosu i bałaganu, z którego trudno jest potem wybrnąć. Oto kilka zasad gruntownych porządków:
1. Nie sprzątaj kilku pomieszczeń jednocześnie – doprowadzisz do jeszcze większego rozgardiaszu i nie będziesz widzieć postępu prac.
2. Rozpocznij od porządku wewnątrz szaf i szuflad – zwijając ubrania w kulkę i wrzucając byle jak buty do szafki będą za każdym razem wypadać, a Ty nigdy nie utrzymasz porządku!
3. Wyrzuć wszystkie niepotrzebne przedmioty – nie wynoś do piwnicy/garażu, nie chowaj po kątach, po prostu wyrzuć!
4. Zaangażuj w nie domowników – każdy kto wie ile wysiłku włożył w sprzątanie będzie bardziej dbał o utrzymanie porządku + nauczysz dzieci dobrych nawyków.
5. Nie odkładaj ich na później!
Szczególną uwagę zwróć na kuchnię i łazienkę, bo to miejsca najbardziej narażone na zanieczyszczenia. Przyłóż się do wyczyszczenia sanitariatów, sprzętu agd gór szafek i wszystkich miejsc, w które dawno nikt nie zaglądał. Oczywiście generalne porządki nie mogłyby istnieć bez mycia okien! Brudne szyby psują cały efekt i powodują, że do domu wpada mało światła. Nie zapomnij wówczas o praniu firan oraz czyszczeniu żaluzji i parapetów – jak wszystko to wszystko!

Firma sprzątająca alternatywą dla zabieganych

Czyszczenie dywanówJeśli masz napięty grafik, ale czujesz, że dłużej nie zniesiesz stanu swojego mieszkania (albo jesteś leniem) pozostaje Ci skorzystać z usług profesjonalistów. To da Ci gwarancję, że porządek zostanie zaprowadzony szybko i skutecznie. Każda firma sprzątająca ma bardzo podobny zakres usług, zazwyczaj różnią się tylko szczegółami. Z pewnością możesz jednak zamówić:

  • odkurzanie,
  • mycie podłóg,
  • mycie okien, parapetów i żaluzji,
  • mycie sanitariatów,
  • mycie sprzętu agd,
  • pranie firan,
  • wyniesienie śmieci.

Najczęściej firmy oferujące sprzątanie mieszkań są elastyczne i po uzgodnieniu szczegółów wykonają dodatkowe usługi – piorą i suszą dywany, podejmują się prasowania ubrań czy sprzątnięcia balkonu. Ceny za sprzątnięcie mieszkania uzgadniane są indywidualne, jednak trzeba pamiętać, że wraz z zakresem usług rośnie także cena. Osoby nie przepadające za sprzątaniem mogą zdecydować się na zakup robota sprzątającego, który wprawdzie jest dokładny, ale także bardzo drogi. Czyści tylko podłogi, co jest sporym minusem, jednak na pewno przyda się w domach, w których przebywają zwierzęta. Kłęby sierści na podłodze nie będą już problemem!

Na czym polega cyklinowanie podłóg?

cyklinowanie podłógPosiadacze wiekowego parkietu doskonale wiedzą jak bardzo potrafi on szpecić mieszkanie. Jeśli nie chcesz przeprowadzać remontu, ale też nie możesz pogodzić się z wyglądem swojej podłogi, zdecyduj się na cyklinowanie parkietu. Czynność ta wymaga specjalnego sprzętu i zatrudnienia fachowca. Ten użyje cykliniarki lub szlifierki lub usunąć zniszczoną warstwę drewna. Ten następnie wyszlifuje wypełnioną specjalnym podkładem z żywicą posadzkę i nałoży kolejny podkład. Na koniec pozostaje już tylko kilkukrotne położenie lakieru i cyklinowanie parkietu jest zakończone. Po tym zabiegu już na pewno będzie trzeba przeprowadzić gruntowne porządki.


Więcej porad dotyczących sprzątania można znaleźć na:


Podsumowanie

Sprzątanie mieszkania to syzyfowa praca, którą niestety należy regularnie powtarzać. Pamiętaj jednak, ze im więcej będziesz robić w tym zakresie na co dzień, tym częściej wolną sobotę przeznaczysz na odpoczynek.