Jakość zasilania znacznie wpływa na wydajność maszyn

W dużych fabrykach bardzo ważną rolę odgrywa zasilanie sprzętów i maszyn. Odpowiednie parametry sieci elektroenergetycznej wpływają bowiem na sprawniejsze funkcjonowanie poszczególnych elementów systemu co przekłada się na oszczędności w wyniku zmniejszonego zapotrzebowania na chociażby energię elektryczną czy cieplną. Jest to bardzo istotne. 

Pomiar parametrów elektrycznych

pomiary jakości energiiWłaśnie dlatego wszystkie większe firmy decydują się na podjęcie kroków, które mają na celu zebranie jak największej ilości danych na temat procesów zachodzących na terenie przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwa jest ich dalsza analiza oraz wyciąganie wniosków i podejmowanie decyzji o przyszłych inwestycjach. Często wykonywane są pomiary jakości energii, których celem jest dostarczenie informacji o wszystkich najważniejszych parametrach zasilania. Dotyczy to w szczególności amplitudy napięcia czy jego zapadów i zaników. Oprócz tego ważnymi aspektami są między innymi: współczynnik mocy czy zawartość harmonicznych. Wszystkie wartości znacząco wpływają na poprawność pracy sieci elektroenergetcyznej zakładu. Złe parametry mogą skutkować również gorszą pracą maszyn oraz obniżeniem ich wydajności. W celu gromadzenia danych wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia nazywane analizatorami sieci. Na rynku dostępne są zarówno takie na jedną fazę jak i również trójfazowe. Od stopnia zaawansowania urządzenia zależy w dużej mierze jego cena.

Niemniej warto zawsze wybierać sprawdzone rozwiązania znanych producentów. Niektóre wskazania mogą bowiem być niezwykle istotne z punktu widzenia podejmowania decyzji o przyszłych inwestycjach. Nierzadko na podstawie wskazań podejmowana jest decyzja o modernizacji linii technologicznej lub wymianie poszczególnych maszyn na nowe. W przypadku dużych fabryk są to wielomilionowe transakcje.