Komputery serwerów obsługiwały ogromne ilości procesów jednocześnie, i wykonywały ciągłą wymianę danych. Do sprawnego funkcjonowania wymagały więc nie tylko mocnych procesorów, ale również nowoczesnych kości pamięci o wysokim taktowaniu, ułatwiającym wykonywanie operacji w nośnikach danych oraz wymaganych do sprawnego działania zainstalowanych aplikacji i programów.
Kości pamięci do komputerów serwerowych
Pamięć była jednym z najważniejszych elementów każdego komputera. To od ilości pamięci zależała głównie szybkość wykonywania operacji, instalacji programów czy ich działania. Komputery serwerów również potrzebowały odpowiedniej ilości pamięci, choć w przeciwieństwie do komputerowych odmian, kości do serwerów przystosowane były do pracy w ciągłym trybie. Pamięci do serwerów były również znacznie wyżej taktowane, wymagając płyt głównych obsługujących ich szybką pracę, jak również posiadały kości o znacznie większej pamięci. Podczas gdy standardem komputerowym były kości o pojemnościach 8GB, serwerowe odmiany sięgały ponad 32GB na jednej kości. Ilość kości możliwa do zastosowania w jednym urządzeniu serwerowym zależna była od wielu czynników, przede wszystkim od zastosowanej płyty głównej oraz jej systemu sterującego, dyktującego maksymalną obsługiwaną pamięć. Do każdego komputera serwerowego zalecano jednak maksymalną obsługiwaną ilość pamięci, oraz kości posiadające nowoczesną budowę.
Nowe warianty kości pamięci posiadały bowiem znacznie usprawnioną wentylację, oraz poprawioną infrastrukturę w porównaniu do standardowych pamięci komputerów stacjonarnych. Przede wszystkim, szybkość ich działania umożliwiała ciągłą pracę serwera bez spadków prędkości czy błędów aplikacji, spowodowanych nadmierną ilością wykonywanych zadań.