Każdy samochód, który jeździ po drogach publicznych, musi być zarejestrowany i ubezpieczony. Dzięki temu znajduje się on w oficjalnym rejestrze, z którego można je wykreślić, tylko w sytuacji oddania na złomowisko lub zgłoszenia kradzieży.
Jakie pojazdy są skupowane na szrocie?
Prawo drogowe zakazuje użytkowania pojazdów, które stwarzają zagrożenie dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. W tym celu policja prowadzi szeroko zakrojone działania kontrolne, aby wyeliminować ewentualne wraki poruszające się na drogach publicznych. Jednak większość kierowców sama oddaje auta na złom, gdyż ich użytkowanie staje się nieopłacalne. Jeżeli interesuje nas skup aut uszkodzonych – Poznań jest miastem, w którym jest zarejestrowanych kilka szrotów. To właśnie tam trafiają wszystkie pojazdy, które nie są już użytkowane. Najczęściej kierowcy zostawiają samochody bardzo stare, których stan nie pozwala na bezpieczne przemieszczanie się nimi, ale są to też pojazdy powypadkowe. Zaraz po przyjęciu samochodu, każdy jest ważony, aby ustalić, czy jego waga jest identyczna jak ta, która jest podana w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli jest ona niższa, to właściciel pojazdu musi dokonać stosownej dopłaty za każdy brakujący kilogram. Jeżeli natomiast chodzi o zapłatę za zezłomowany samochód, to jest ona dość niska, gdyż głównie liczy się waga i model pojazdu. Przeważnie jest to kilkaset złotych, bez względu na stan samochodu. Jednakże, aby auto zostało wykreślone z rejestru, to trzeba jeszcze dokonać wyrejestrowanie w urzędzie.
Dla wielu kierowców, złomowisko jest miejscem, gdzie mogą kupić części samochodowe w bardzo atrakcyjnej cenie. Przeważnie kupowane tu są opony, elementy karoserii, silniki czy fotele samochodowe. Można tu znaleźć prawdziwe perełki w atrakcyjnej cenie.