Motoreduktory- czym są i do czego służą?

Przemysł w Polsce i na świecie dzieli się wiele gałęzi. Nie zapominajmy, że bez pomocy motoreduktorów mógłby nie stać na poziomie z dnia dzisiejszego. To właśnie dzięki nim aplikacje wykorzystywane w przemyśle mogą być efektywnie eksploatowane.

Mały wielki bohater, czyli motoreduktor

motoreduktoryWydobywczy, papierniczy, farmaceutyczny, drzewny- to tylko kilka branż przemysłu, w których wykorzystywane są motoreduktory. Czym jest to urządzenie i do jakiego celu się je stosuje? Jest to nic innego jak maszyna napędowa niewymagająca obsługi, w której został zintegrowany ze sobą napęd oraz przekładnia mechaniczna (lub ich większa ilość). Dodatkowymi urządzeniami scalonymi razem z wymienionymi częściami mogą być hamulec, a także sprzęgło. Całość składa się na jeden segment, przez co zaoszczędzimy większą ilość miejsca niż w przypadku rozproszonego układu. Co więcej, zawarte w nim zostały odpowiednie zabezpieczenia zapobiegające wybuchom oraz chroniące przed skutkami różnych uszkodzeń, takich jak wyciek oleju. Plusem, który za nimi przemawia, jest bez wątpienia rozmiar – dzięki niemu możemy zwiększyć funkcjonalność urządzeń. Wyklucza to konieczność martwienia się o inne, standardowe przekładnie. Inną zaletą jest też ich niski stopień hałasu oraz precyzyjność, która przekłada się na pracę całej aplikacji. Musimy pamiętać jednak o tym, że im większa przenoszona moc i wielkość przełożenia, tym większe są ich rozmiary. Przez to traci na wartości ich największy atut.

Na polskim rynku istnieje bogata oferta motoreduktorów. Najchętniej kupowanymi motoreduktorami w Polsce są te od firm takich jak Nord bądź Siemens. Zakres oferty jest szeroki, a znalezienie odpowiedniego modelu, spełniającego wymagania danej aplikacji, nie powinno stanowić problemu.