Najlepszy olej lniany

Widząc sklepową półkę z olejami można mieć niemały problem z wyborem najlepszego, ponieważ różnią się one pod wieloma względami. Trzeba wiedzieć o tym, że nie wszystkie są tak samo wartościowe i mają różne przeznaczenie.

Czy olej z lnu jest zdrowy?

olej lniany zdrowyOsoby dbające o linię i zdrowe odżywianie, szczególnie zwracają uwagę na to co i jak jedzą. Jesteśmy tym co jemy, zatem warto mądrze wybierać produkty spożywcze. Przede wszystkim podstawą są warzywa, które powinny stanowić największą część naszego dziennego menu. Najlepiej je spożywać na surowo lub po lekkiej obróbce termicznej, gdyż wtedy zachowują wszystkie swoje wartości. Jeżeli decydujemy się na zrobienie z nich sałatki, to warto do niej dodać olej lniany zdrowy jest on pod każdym względem i dobrze go mieć w swojej kuchni. Jest on pozyskiwany z nasion lnu, które są tłoczone na zimno. Ma on piękny złoty kolor i wyczuwalnie gorzki zapach. Jednak idealnie się komponuje z surówkami, sałatkami, a także jako składnik dresingów do różnych gotowych potraw. Co ważne, olej lniany szybko się utlenia, przez co trzeba go stosunkowo szybko spożyć od momentu otwarcia i najlepiej przechowywać w lodówce. Zawiera one cenne dla naszego zdrowia kwasy Omega 3 i Omega 6. Ponadto w oleju lnianym znajdziemy bardzo dużo witaminy E, która doskonale wpływa na skórę i włosy. Z uwagi na cenne kwasy tłuszczowe, których jest bardzo dużo w oleju lnianym, należ go spożywać na zimno, czyli jako dodatek do gotowych dań. Poza kuchnią, ma on szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że olej lniany jest jednym z najzdrowszych olejów na świecie. Warto jednak wybierać sprawdzone oleje, które są w stu procentach tłoczone na zimno i nie są poddawane żadnym porcesom chemicznym, które zmieniają ich skład.