Nauka jazda – jak opóźnić eksploatację samochodów

Produkowane obecnie pojazdy nie są już tak bardzo odporne na niszczący upływ czasu jak te wytwarzane jeszcze dwie dekady temu. Z tego względu właściciele nowych samochodów szukają wszelkich sposobów na jak najdłuższe utrzymanie swoich czterech kółek w salonowym stanie. Na szczęście dzięki nowoczesnym metodom konserwacji nie jest to aż takie trudne.

 

Szybka eksploatacja samochodów

Problem szybko eksploatujących się elementów samochodu dotyczy szczególnie instruktorów nauki jazdy, którzy często uczą przyszłych kierowców przy wykorzystaniu własnego, prywatnego samochodu. Dla takiej osoby ten właśnie samochód jest podstawowym źródłem utrzymania rodziny, dlatego istotne jest, aby pozostał on w dobrym stanie technicznym i wizualnym przez przynajmniej 4 czy 5 lat od zakupu. Niestety nauka jazdy jest dla auta olbrzymim obciążeniem, ponieważ prowadzony jest on przez niedoświadczonych młodych ludzi, którzy nie do końca znają zasadę działania sprzęgła czy skrzyni biegów, a zatem łatwo i nieumyślnie mogą doprowadzić do kosztownej awarii. Tutaj niezbędna jest więc odpowiednia edukacja ze strony instruktora, który powinien na wstępie pewne rzeczy wytłumaczyć, a poświęcony na to czas może odpłacić się “”zdrowszym”” pojazdem. Przez każdą L-kę co dnia przewija się przynajmniej kilku kierowców, a każdy z nich ma inny styl jazdy. Jeden bardziej obciąży sprzęgło, a drugi będzie “”katował”” silnik na wysokich obrotach niskiego biegu. Z uwagi na to bardzo istotne jest regularne serwisowanie samochodu i dbanie wymianę wszystkich elementów eksploatacyjnych, jak olej czy klocki hamulcowe. Trzeba pamiętać, iż zużyte klocki mogą uszkodzić tarcze hamulcowe, a spalone sprzęgło unieruchomić pojazd.

 

Pielęgnacja wyglądu

Oprócz aspektu sprawności technicznej auta ważny jest również jego wygląd zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Pojazd używany całymi dniami z pewnością nie zostanie obojętny na szkodliwe czynniki związane z obecnością pasażerów oraz warunkami atmosferycznymi. Na pewno konieczne jest okresowe pranie tapicerki, gdyż przy częstym wsiadaniu i wysiadaniu zabrudzi się ona błyskawicznie. Trzeba pamiętać, żeby przed czyszczeniem z pomocą chemii samochodowej dobrze odkurzyć fotele w celu usunięcia piasku i innych luźnych brudów. Oczywiście można do prania używać środków w sprayu lub buteleczce, jednak lepiej jest wypożyczyć odkurzacz piorący albo wybrać się do zakładu, w którym takie urządzenie jest. Profesjonalne wyczyszczenie tapicerki będzie rzecz jasna kosztować, ale po takim zabiegu wnętrze będzie wyglądać jak prawie nigdy nieużywane. Prawie, albowiem do pełnego efektu odświeżenia niezbędne jest zainwestowanie w skrupulatne zabiegi pielęgnacyjne, które w branży określa się jako auto detailing. Takie usługi trzeba już zlecić zawodowcom, a nawet gdybyśmy chcieli wykonać te czynności to efekt byłby grubo poniżej oczekiwań. Mowa tu jest bowiem nie tylko o praniu tapicerki, ale także o o dokładnym wyczyszczeniu i zakonserwowaniu każdego zakamarka wnętrza samochodu, dzięki czemu o wiele dłużej zachowa on świeżość i ładny wygląd. Szczególnie polecana jest usługa ozonowania, po której wszelkie nie pożądane zapachy zostaną usunięte. Przy okazji proces ten działa przeciw grzybom, bakteriom i wirusom, co sprawi, iż pojazd będzie przyjazny dla alergików i osób wrażliwych. W ramach detailingu wykonuje się też renowacje lakieru, a w przypadku aut nauki jazdy drobnych i poważniejszych rys nigdy nie brakuje. Po zabiegach naprawczych powłoka lakiernicza nie tylko straci zarysowania, ale także uzyska pierwotny blask i jakość.

 


 

Więcej informacji:

 


 

Może się wydawać, iż całościowe koszty przeglądów, napraw oraz zabiegów pielęgnacyjnych są wysokie, jednak w rzeczywistości jest to opłacalne, gdyż samochód dłużej pozostaje w dobrym stanie i może na siebie zarabiać.

Leave a Comment