Większość hal przemysłowych jest produkowana jako konstrukcja stalowa, dlatego jej montaż wygląda znacznie inaczej, a niżeli budowa murowanego obiektu. Po skończeniu budowy, w takich halach powinny znaleźć się urządzenia, które wspomogą proces produkcyjny, który w danym zakładzie się odbywa.
Jak wygląda budowa hal przemysłowych?
Jak już zostało wspomniane, hale przemysłowe powstają najczęściej z elementów stalowych. Jednak początek budowy przebiega podobnie, jak w przypadku każdego obiektu. W pierwszej kolejności należy przygotować teren pod budowę hali. W tym celu teren ten musi zostać wyrwany, jak i muszą zostać usunięte wszelkie przeszkody, które będą przeszkadzały podczas prac montażowych. Następnie należy wykonać fundamenty pod słupy, które będą oparciem dla całej konstrukcji. Montaż hal stalowych zawsze rozpoczyna się od wykonania słupów. Słup najczęściej jest to kształtownik, na przykład:
- teownik,
- dwuteownik,
- zetownik,
- ceownik,
- kątownik.
Czasem także stosuje się połączenie tych dwóch kształtowników. Na powstałych słupach montuje się wiązary, które będą podtrzymywały konstrukcję dachu. Do tak powstałego stalowego szkieletu montuje się belki pomocnicze. Natomiast do nich blachy, które osłonią ściany oraz dach. W takich obiektach, jak hale przemysłowe montuje się także okna, drzwi, jak i bramy wjazdowe. Jeśli chodzi o okna, to często się wykonuje świetliki w dachu, tak aby oświetlały bardzo dobrze miejsca pracy.
Wyłącznik krańcowy w suwnicy pomostowej
W wielu halach wykorzystuje się suwnice. Te urządzenie jest bardzo pomocne szczególnie podczas przemieszania ciężkich elementów z jednego miejsca do drugiego. Wewnątrz hal korzysta się z suwnicy pomostowej. Zbudowana jest z kratowego pomostu, który porusza się po szynach, które zamontowane są na szynach. Szyny te zamontowane są w górnej części stalowej hali przemysłowej. Po pomoście przysuwa się tak zwany cięgnik, który odpowiada za chwytanie ciężkich elementów i przenoszenie ich z miejsca do miejsca. Suwnica pomostowa może być wyposażone w kabinę operatora lub może być sterowana z dołu. Suwnica tego typu może posiadać kilka napędów:
- ruch cięgnika,
- podnoszenie zawiesia,
- ruch pomostu.
Aby nie doszło do tego, że suwnica wypadnie z szyn, montuje się wyłącznik krańcowy. Jest to czujnik, który zapobiegnie za dalekiemu wysunięciu się mechanizmu suwnicy. Także w suwnicach montuje się przycisk bezpieczeństwa, który, jak sama nazwa wskazuje ma zapewnić bezpieczeństwo i w razie awarii należy go wcisnąć, aby nie doszło do katastrofy.
Do czego służą dozowniki barwnika?
W wielu halach produkcyjnych montuje się takie urządzenie, takie jak dozownik barwnika. Jest to urządzenie, które najczęściej działa z wytrząsarką. Dzięki temu, produkowane elementy, najczyściej z tworzywa sztucznego mają idealną barwę. Dozowniki barwnika odmierzają zawsze taką samą ilość barwnika, a wiadomo człowiek, nigdy by tak nie zrobił. Dzięki temu urządzeniowi można uzyskać powtarzalność. Także, jeśli mowa o wtryskarkach, to często się montuje termostaty do form, które mają za zadanie trzymać odpowiednią temperaturę firm, w których wykonuje się odlewy elementów produkowanych. Dzięki temu, elementy są produkowane w idealnej temperaturze, co sprawia, że mają one lepsze właściwości.
Więcej informacji można znaleźć na:
- Alpinjet.pl – czyszczenie wysokocisnieniowe dla przemysłu
- Kontratech.pl – sklep oferujący wyłączniki kompaktowe
- Inzynierbudownictwa.pl – serwis internetowy branży budowlanej
- Apakor.eu – producent aparatury przemysłowej
Krótko podsumowując:
Hale przemysłowe, są to zakłady z których produkuje się rożne dobra. To w co zostaną wyposażone, zależy przede wszystkim od tego, co w danej hali się produkuje. Poza tym także to zależy od wielkości zakładu, jak i ilości osób zatrudnionych.