Nowoczesny budynek mieszkalny to bezpieczny budynek mieszkalny

nowoczesny budynek

Nowoczesne budownictwo to nie jest tylko termin odnoszący się do nowocześnie wyglądającej architektury, ale przede wszystkim odnosi się to standardu jakie nowoczesne mieszkania gwarantują, zwłaszcza jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa. Co się zatem składa na to, że nowoczesne budynki mieszkalne to zarazem bezpieczne budynki?

Organizacja – administracja nieruchomości

nowoczesny budynekNa komfort jak i bezpieczeństwo, które oferują nowoczesne budynki w dużej mierze przekłada się to jak prowadzona jest administracja takiej nieruchomości. Od obsługi administracyjnej zależy więcej niż by się mogło zdawać. Odpowiada ona za takie elementy jak w pierwszej kolejności obsługa techniczna danej nieruchomości. W skał działań podjętych w tym zakresie można by wymienić nadzór nad poziomem bezpieczeństwa w kwestii sprawności systemów przeciwpożarowych, a co za tym idzie także obowiązek naprawiania ich i zatrudnienia w tym celu odpowiedniej firmy. Administracja odpowiada także za sprawowanie pieczy nad budynkiem, czyli nad wszelkiego rodzaju instalacjami i urządzeniami znajdującymi się w budynku. Skoro administracja dba o wszystkie systemu znajdujące się na terenie danego obiektu, to jest także odpowiedzialna za usuwanie wszelkich powstałych awarii. Na bezpieczeństwo lokatorów jakby nie było przekłada się także sytuacja finansowa samej nieruchomości, więc i za ten aspekt odpowiada administracja. W skład obsługi finansowej wchodzą takie elementy jak:

 • rozliczanie nieruchomości i ich właścicieli,
 • prowadzenie ewidencji księgowej przychodów i kosztów,
 • pobieranie, rozliczanie i windykacja należności,
 • weryfikacja poprawności otrzymywanych rachunków i faktur zakupowych
 • sporządzanie dokumentów wymaganych do regulowania płatności z tytułu rozrachunków publiczno-prawnych (podatki, ubezpieczenia),
 • przygotowywanie dokumentów z zakresu sprawozdawczości finansowej,
 • rozliczanie VAT i CIT,
 • ewidencja poniesionych kosztów zarządzania nieruchomością wspólną.

Dodatkowo taka administracja nieruchomości pełni takie funkcje jak reprezentacyjna (sądy, administracja rządowa) a także uchwałodawczą, czyli uchwala wszelkiego rodzaju uchwała, które regulują działanie nieruchomości. Można zatem powiedzieć, że sprawnie prowadzona administracja gwarantuje nam bezpieczeństwo i co za tym idzie duży komfort psychiczny.

Zabezpieczenie garażu i piwnicy – bramy segmentowe

bramy segmentoweTym co w bardzo dużym stopniu wpływa na poziom bezpieczeństwa jest odpowiednie zabezpieczenie całego terenu nieruchomości, a zwłaszcza takich elementów jak garaż czy piwnicy. W nowoczesnych budynkach mieszkalnych, nie dość, że praktycznie zawsze cały teren jest ogrodzony, to jeszcze dodatkowo jest też zabezpieczony garaż, który zwykle znajduje się w podziemiu budynku. Wszystko to sprawia, że dostanie się na teren posesji i co za tym idzie dokonanie kradzieży jest zdecydowanie utrudnione, dzięki czemu poziom bezpieczeństwa w tak rozplanowanych i wyposażonych budynkach jest zdecydowanie wyższy.

Podstawowe środki bezpieczeństwa – balustrady, schody nierdzewne

balustradyNa poziom bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych zawsze wpływały takie jakby nie patrzeć podstawowe elementy jak to w jaki sposób wykonane zostały schody czy to w jakie balustrady zostały one czy też balkony wyposażone. W starych budynkach, w których zdarzały się drewniane schody, których delikatnie mówiąc stan nie był najlepszy nie gwarantowały one zbyt dużego poziomu bezpieczeństwa, żeby nie powiedzieć, że były wręcz niebezpieczne. W nowoczesnych blokach nie ma takiego problemu, nie tylko schody wykonywane są z trwałego materiału jak na przykład stal nierdzewna i dodatkowo zabezpieczone antypoślizgowymi wykończeniem. Również balustrady montowane w nowoczesnych budynkach są wykonane w zdecydowane trwalszy i solidniejszy sposób, dzięki czemu zapewniają pewne wsparcie.


Źródła:

 • Administratorlodz.pl – zarządzanie i administracja nieruchomości
 • Muratorplus.pl – warunki techniczne jakie powinien spełniać budynek mieszkalny
 • Kon-instal.com – sprzedaż balustrad, barierek oraz bram
 • Systemo.eu – bramy przemysłowe oraz garażowe dla domów i firm

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach to właśnie bezpieczeństwo stało się najwyższym priorytetem jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo. Praktycznie wszystkie nowo powstałe budynki mieszkalne gwarantują bardzo wysoki standard zarówno jeśli chodzi o komfort mieszkaniowy, ale także i poziom bezpieczeństwa.