Praktycznie każda firma musi nieustannie poprawiać wydajność oraz obniżać koszty swojej działalności. Tylko w ten sposób jest w stanie być konkurencyjna oraz utrzymać się na rynku. Działania, które mogą być podjęte zależą w dużej mierze od profilu oraz sektora działalności. W przypadku przedsiębiorstw przemysłowych konieczne jest obniżanie poboru mediów oraz zwiększanie wydajności produkcji.
Jak działa automatyka przemysłowa?
W tym celu koniecznie należy rozważyć modyfikację parku technologicznego oraz zapotrzebowanie na energię już funkcjonujących maszyn. Często w celu poprawy poszczególnych współczynników i wskaźników wdrażane są układy automatyki wykorzystujące wiele nowoczesnych rozwiązań. Do sterowania maszynami oraz całymi liniami technologicznymi stosowane są sterowniki programowalne, które dają bardzo duże możliwości w stosunku do tradycyjnych układów zbudowanych na przekaźnikach. Dzięki nim można lepiej wykorzystać potencjał danej maszyny, a także uzależnić jej działanie od wielu czynników zewnętrznych oraz warunków. Oprócz sterowników PLC w zakładach spotkać można również roboty wszelkiego typu. Mają one za zadanie wykonywać określoną czynność wiele tysięcy razy w taki sam sposób. Dzięki temu możliwe jest dokładniejsze planowanie produkcji, a także poprawa jakości.
Eliminowana jest bowiem możliwość wystąpienia błędu ludzkiego, który może wynikać ze zmęczenia, rozkojarzenia czy znużenia. Roboty wykonują bowiem przeważnie powtarzalne czynności, które dla pracownika są po prostu nudne. Taka osoba może być przydzielona do wykonywania innych zadań takich jak na przykład obsługa robota. Jak widać obecnie dostępnych jest co najmniej kilka rozwiązań, które pozwalają znacznie zwiększyć wydajność pracy w zakładzie, a także zoptymalizować zużycie mediów.