Elementem konstrukcyjnym, który łączy rury w instalacjach sanitarnych ( szczególnie wodnych ) są obejmy. Te elementy mocują rurę do ściany poprzez objęcie jej w mocnym, regulowanym zacisku, który za pomocą śruby i kołka jest mocowany do ściany. Tworzy to solidne połączenie tego elementu z budynkiem, przez co rura nie przemieszcza się swobodnie po każdym jej dotknięciu.
Obejma stalowa ze stali nierdzewnej występuje w wilgotnych miejscach
Poza samą konstrukcją obejmy liczy się także to z jakich materiałów jest ona zbudowana. Konstrukcja odpowiada za prawidłowe mocowanie obejmy, oraz jej wytrzymałość, natomiast rodzaj metalu, który użyjemy do wykonania obejmy będzie miał spory wpływ na jej degradacje w czasie. W miejscach, gdzie występuje duża wilgoć, na przykład w łazienkach lub w wykopach ziemnych lepiej jest wykorzystać do montażu obejmy ze stali nierdzewnej, ponieważ tylko ten materiał jest w stanie wytrzymać w tak trudnych warunkach. W przeciwnym razie w wyniku wilgoci, metal ulegnie korozji, co po czasie wpłynie na wytrzymałość połączenia. Utrzymywanie tak nieprzystosowanych obejm w tak trudnych miejscach nie jest właśnie z tego powodu wskazane. Do głosu dochodzi jeszcze temat estetyki samego połączenia, gdzie w przypadku łazienek ważne jest, aby rury i ich połączenia wyglądały estetycznie. Pokryte korozją elementy na pewno nie będą kojarzyły się z higieną i czystością w tym pomieszczeniu.
Obejmy z materiałów odpornych na rdzę nie są oczywiście tanie, ze względu na cenę samego materiału, jednak wszędzie tam, gdzie zależy nam na długotrwałym lub estetycznym połączeniu to są one praktycznie jedynym rozwiązaniem. Poza tym estetyka tym razem liczy się znacznie częściej niż sama kwestia odpowiednio wytrzymałego połączenia.