Odpowiednia balustrada do każdego wnętrza.

Balustrady dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne, poprzez te określenia mamy na myśli balustrady zamontowane poza budynkiem i w budynku. Podział ten jest ważny ze względu na to, że balustrady zewnętrzne muszą być odporne na ciężkie warunki atmosferyczne, szczególnie na deszcz, śnieg i tym podobne. Poręcze będące na zewnątrz, muszą być odporne na korozje, więc muszą być pokryte odpowiednią substancją zabezpieczającą metal.

balustradaDobrą propozycją są balustrady aluminiowe, ponieważ charakteryzują się one dużą odpornością na korozję, a także na zmienne warunki pogodowe, oprócz tego są one dosyć łatwe do utrzymania w czystości, a także odporne na wszelkiego rodzaju uderzenia i zadrapania.

Głównym zadaniem balustrad wewnętrznych jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas poruszania się po schodach. Nawet jeśli nie używamy balustrady, sam jej widok sprawia, że idziemy pewniej, ponieważ możemy się jej w każdej chwili złapać. Balustrady wewnętrzne są wykonane z różnych materiałów, nie tylko metalu, ale także drewna lub szkła, spotykane są również połączenia tych materiałów. Tralki czyli inaczej nogi, bądź szczeble są najczęściej wykonane z metalu bądź drewna, w niektórych modelach schodów zamiast tralek wmontowane są tafle szkła, wygląda to bardzo estetycznie, jednak może być problematyczne w utrzymaniu z powodu łatwo palcującego się szkła.
Bez względu na to z czego wykonana jest balustrada, musi ona być zamontowana solidnie i spełniać wymogi prawne, które mają wpływ na bezpieczeństwo. Jakie są te wymogi?

  • Optymalna wysokość balustrady to 90 centymetrów.
  • Odstęp pomiędzy tralkami to nie więcej niż 12 centymetrów.
  • Poręcz balustrady powinna mieć szerokość 7 centymetrów, tak aby było wygodnie się trzyma, a chwyt był pewny.

balustradyDo balustrad zewnętrznych zaliczają się również balustrady balkonowe, które jak sama nazwa wskazuje montowane są na balkonach i ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i niedopuszczenie do upadku z wysokości. Kiedyś na balkonach stosowano głównie pełne balustrady, dziś odchodzi się od tego na rzecz balustrad otwartych, czyli takich, które co dziesięć centymetrów mają tralkę, czyli pionową nogę zabezpieczającą przed przejściem. Balustrady tego typu najczęściej wykonuje się z aluminium ponieważ jest ono odporne na deszcz, śnieg, słońce, a także korozję. Aluminium jest również estetyczne, szczególnie jeśli jest wypolerowane na wysoki połysk.

Podczas zakupu balustrad oprócz materiału musimy także dopasować elementy ozdobne, a także w jaki sposób balustrada będzie zamontowana. Balustrady klasyczne wygina się i spawa na miejscu montażu, jednak w ostatnich latach, w ofercie sklepów na stałe zagościły systemy balustrad, które sprzedawane są w gotowych zestawach do łatwego montażu. Balustradę tego typu składa się z gotowych modułów, dzięki czemu można ją precyzyjnie dopasować do każdego budynku. Jednocześnie balustrada taka jest wysoce indywidualna, ponieważ klient sam może wybrać każdy element, tak aby pasował do wystroju wnętrza.

Balustrady systemowe są również o wiele łatwiejsze w montażu, więc wystarczy posiadać podstawowe umiejętności obsługi urządzeń takich jak wiertarka i powinniśmy spokojnie sami dać sobie radę, z montażem balustrady. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, bądź po prostu nie masz czasu, na rynku jest wiele firm, które oferują montaż balustrady, często również sklepy sprzedające tego typu asortyment oferują montaż, jeśli zakupimy u nich balustradę możemy dostać rabat, bądź nawet darmowy montaż.

Jak widać, wybór balustrady nie jest prosty, dlatego warto skorzystać z doświadczenia personelu sklepu i spytać o poradę.

Źródło: Balustrady Bud-Max Gdynia

Dodaj komentarz