szkolenia

Co oprócz szkolenia menadżerskiego będzie potrzebne, gdy chcemy założyć firmę?

Nim otworzy się własny biznes, trzeba się sporo nauczyć. Oczywiście, nie ma co za bardzo zwlekać z rozpoczęciem działalności, ale podstawowe informacje trzeba posiadać. Inaczej bowiem można popełnić wiele niepożądanych błędów. Co warto wiedzieć i przygotować nim zacznie się prowadzić własną firmę?

Szkolenia menadżerskie – czego można się nauczyć?

szkolenia sprzedażoweJedną z możliwości, które trzeba wziąć pod uwagę, są szkolenia menadżerskie. Jeśli zakładana firma nie ma być jednoosobowa, ale chce się prowadzić biznes na szerszą skalę, to szczególnie przyda się coaching zespołowy. Ważne, aby dobrać dobrze ludzi, którzy mają pracować w firmie, ale też później potrafić nią zarządzać. Na takim szkoleniu można nauczyć się na przykład:

 • kontrolowania i motywowania pracowników
 • budowania zespołu
 • w jaki sposób oceniać pracowników
 • w jaki sposób rekrutować

Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń z zakresu zarządzania personelem. W samej Bydgoszczy można skorzystać albo z takich bardziej specjalistycznych, skupionych na jednej dziedzinie, albo ogólnych. Te drugie skutecznie wprowadzą początkującego przedsiębiorcę w prowadzenie firmy od strony zasobów ludzkich. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że jeżeli człowiek nie potrafi jeszcze skutecznie zarządzać dużą grupą osób, to lepiej na początek założyć mniejszą firmę i po prostu nauczyć się najpierw wyznaczać zadania kilku osobom. Wówczas łatwiej i skuteczniej można rozszerzyć swoją działalność.

Usługi księgowe – potrzebne od zaraz

usługi księgoweDrugą ważną sprawą są usługi księgowe. W małej, początkującej firmie na pewno korzystnie będzie zadbać o współpracę z biurem księgowym. Dzięki temu nie będzie trzeba płacić zatrudnionej w przedsiębiorstwie księgowej, a koszty się mocno ograniczą. Można wybrać z oferty takie usługi księgowe, które będą potrzebne. Niejedno biuro księgowe w Bydgoszczy oferuje szerszy zakres usług i można się poradzić wykwalifikowanego pracownika w kwestiach podatkowych i tym podobnych. Dodatkowo biuro takie zadba o to, aby dokumentacja firmowa była bezpiecznie przechowywana. Wówczas to taka firma za nią odpowiada, a przedsiębiorca nie musi się martwić o to, że gdzieś mu ona zaginie. Jest przeciw temu ubezpieczony. Poza tym zawsze ma przygotowane sprawozdania na czas, nie martwi się, że mu pracownik zachorował. Takie biuro rachunkowe odpowiada też za przedsiębiorcę przed Urzędem Skarbowym i innego rodzaju podmiotami. Musi dostarczać dokumentację na czas.

Artykuły biurowe – co powinno znaleźć się w firmie?

artykuły biuroweOczywiście, wyposażenie także pełni znaczącą rolę. Trzeba sobie je przygotować zanim w ogóle ruszy się z działalnością. Niemniej jednak ciężko jednoznacznie powiedzieć, co powinno się znaleźć w lokalu biurowym. Firmy bowiem działają w różnych branżach i mogą mieć skrajnie różne potrzeby. Jeżeli przykładowo planuje się otworzyć działalność we Wrocławiu i zająć działalnością biurową skupioną wokół marketingu internetowego, to na pewno potrzebne będą:

 • komputery i akcesoria do nich
 • umeblowanie
 • artykuły piśmiennicze
 • telefony

Z pewnością nie wymieniliśmy wszystkiego, ale jest to jedynie obrazowy przykład. Trzeba pomyśleć, co w takiej działalności będzie niezbędne. O to trzeba zadbać w pierwszej kolejności. Jeżeli firma planuje przyjmować u siebie interesantów: kontrahentów czy klientów, to trzeba stworzyć do tych spotkań odpowiednią przestrzeń. Mogą się wówczas przydać na przykład tablice suchościeralne. Dzięki nim będzie można zaprezentować coś na wykresie, wymienić dane i tak dalej. Taki sprzęt wygląda profesjonalnie. Dobrze by było, gdyby znalazł się on w sali konferencyjnej. Dodatkowo można też zadbać o roll upy, które tę nową firmę z Wrocławia będą ładnie prezentować. Wówczas automatycznie wzrasta jej prestiż w oczach klienta.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

 • Opta – strona internetowa firmy oferującej coaching zespołowy
 • Infopower – witryna internetowa firmy świadczącej usługi księgowe w Bydgoszczy
 • Softoffice.pl – sklep internetowy artykuły biurowe we Wrocławiu
 • Pb.pl – portal internetowy z informacjami przydatnymi dla przedsiębiorców

Podsumowanie

Zaprezentowane powyżej kwestie stanowią niektóre wyzwania, z którymi musi się zmierzyć zaczynający nową działalność przedsiębiorca. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będzie on w stanie poradzić sobie z nimi wszystkimi. W sytuacji zaś popełnienia błędu, szybko będzie w stanie go naprawić.