Organizacja nagłośnienia na imprezę

Organizując koncert, trzeba zwrócić szczególną uwagę na nagłośnienie. Jeśli wokaliści śpiewający na scenie będą słabo słyszalni, to całe przedsięwzięcie się nie uda. Niejednokrotnie zdarza się tak, że na scenie występują największe gwiazdy, ale koncert i tak nie jest udany, frekwencja na nim jest bardzo niska, ponieważ wszystko słabo słychać.

Jak rozmieścić głośniki

nagłośnienie imprezNa słyszalność muzyki wpływa wiele czynników, jednak najważniejsze z nich są tak naprawdę tylko dwa, a mianowicie to jakich głośników użyjemy oraz jak je rozmieścimy. Pierwszy punkt jest bardzo prosty do zrealizowania, ponieważ wystarczy dobrać sprzęt, który będzie kompatybilny ze sobą oraz będzie dobrej klasy. Dużo trudniejszą sztuką jest odpowiednie rozmieszczenie głośników, tak aby fale dźwiękowe ze sobą się nie zderzały, powodując zakłócenia i nieczyste brzmienie. Jeśli nauczymy się tej sztuki, to nagłośnienie imprez organizowanych przez nas będzie najwyższej jakości. Rozstawiając głośniki powinniśmy zacząć od dużych kolumn przez które będzie wydobywać się brzmienie zespołu, powinniśmy ustawić je równomiernie po obu stronach sceny. Należy użyć na tyle mocnych głośników, aby dźwięk docierał do każdego zakątka sali. Następnie powinniśmy rozstawić głośniki, przez które będzie słychać wokal, możemy to zrobić w podobny sposób jak wcześniej lub użyć kilku mniejszych, ale rozstawionych po całej sali głośników. Ostatnim etapem jest synchronizacja całego sprzętu.

Odpowiednia organizacja nagłośnienia jest bardzo trudną sztuką, aby wykonywać ją w perfekcyjny sposób niezależnie od akustycznych możliwości sali, musimy mieć spore doświadczenie. Na szczęście rozwijająca się technika w znaczny sposób ułatwia nam tę czynność. Coraz nowszy sprzęt jest łatwiejszy w obsłudze i pozwala na wydobycie czystszego dźwięku.