Zaopatrując się w nową maszynę chcemy aby służyła nam ona jak najdłużej i jak najlepiej. Dlatego gdy w pewnych momentach zaczyna ona wysyłać sygnały, że coś z nią jest nie tak, należałoby coś z tym stanem zrobić. Jednakże czym i jak wyglądają wspomniane sygnały?
Maszyny i pomiar ich drgań
Jednym z nich mogą być drgania wytwarzane przez maszynę. Drgania to naprzemienne zmiany, malejące i rosnące, wielkości fizycznych względem wartości bazowej. Częstotliwość drgań maszyny wskazuje na jej stan. Jednakże to nie samo ich występowanie, a ich powtarzalność jest ważna. Bowiem zakłada się, że jeśli w maszynie wykonują się ruchy obrotowe to pojawiają się także drgania. Dopiero przyrost energii tych drgań wskazuje na pogarszanie się maszyny. Przy obecnej technologii dokładne pomiary drgań maszyny są możliwe. Rodzaje pomiarów mogą być ciągłe, ze zbieraniem danych o drganiach automatycznie w trybie online lub w trybie offline, informacje zbierając ręcznie. To ten ostatni stosuje się najczęściej. Pomiary drgań maszyny stosuje się nie tylko do uzyskania informacji w jakim jest stanie. Za ich pomocą możliwe jest ustalenie jak długo będzie można z niej korzystać lub, które elementy są w złym stanie, a przy tym odpowiadają za mniej efektywną pracę maszyny. Przy odpowiednio wykonanych analizach, gdzie sprawdza się w jakim momencie występują drgania oraz gdzie da się zlokalizować wadliwą część lub usterkę.
Adekwatnie do tego jej naprawa/wymiana zmniejszy częstotliwość drgań maszyny prowadząc do jej dłuższego życia. Pomiary drgań są więc bardzo ważne przy pracy z różnego rodzaju maszynami. Ten niewielki proces poda informacje, których samemu trzeba by szukać wiele godzin i pozwoli przygotować się na przyszłe ewentualne koszta które czekają właściciela maszyny.