Pojazdy dla inwalidów

Pomimo, że jesteśmy świadomi trudności z jakimi się spotykają na co dzień inwalidzi, to ciągle w wielu miastach nie ma udogodnień, które pozwalałyby takim osobom swobodnie się przemieszczać. Jedynie nieliczni posiadają swój samochód.

Jakimi pojazdami przemieszczają się inwalidzi?

specjalny samochód dla inwalidyZrobienie zakupów dla osoby przemieszczającej się na wózku inwalidzkim czy też przemieszczającej się z balkonikiem, a nawet o kulach, może być zadaniem niemożliwym do wykonania. Z tego względu powstały specjalne usługi dedykowane takim osobom, które obejmują transport osób niepełnosprawnych do lekarza, urzędu czy nawet na zakupy. Jednakże minusem takiego rozwiązania jest długi czas oczekiwania, zatem nie zawsze się sprawdzi. Najlepszy by był specjalny samochód dla inwalidy, który nie zabiera wiele miejsca, jest tani w utrzymaniu i bezawaryjny. Jest na rynku kilku firm samochodowych, które produkują serię samochodów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, które można niemalże dowolnie dostosować do wymagań danej osoby, jednakże nowe, sporo kosztują. Często bywa tak, że inwalidzi kupują normalny samochód w atrakcyjnej cenie i oddają go do warsztatu samochodowego w celu dostosowania do użytkowania przez inwalidę, gdyż średnio kosztuje to od trzech do siedmiu tysięcy złotych. Jednakże trzeba pamiętać, że każdy inwalida może się starać o dofinansowanie do zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej w kwocie nawet do dwudziestu ośmiu tysięcy złotych. Dzięki temu spora część inwalidów może sobie pozwolić na zakup auta.

Jeżeli nie chcemy kupować nowego samochodu, to najlepiej jest go poszukać na rynku wtórnym, gdyż może kosztować nawet o połowę mniej. Takie pojazdy przeważnie są małe i niedużo spalają paliwa, zatem są idealne dla osób niepełnosprawnych.