Pompy ciepła – różne rodzaje, a w niech ukryte różnice

Ogrzewanie domu za pomocą pomp ciepła choć jeszcze nie zbyt rozpowszechnione w Polsce z każdym rokiem zyskuje swoich zwolenników jednak rodzajów pomp ciepła jest więcej niż jeden, dlatego decydując się na montaż takiego systemu grzewczego warto wiedzieć pomiędzy czym można wybierać i czym te rozwiązanie się od siebie różnią. Główną różnica są źródła, z których pompa pozyskuje ciepło. Wybór odpowiedniego rozwiązania zatem należy warunkować takimi czynnikami jak możliwości finansowe, wielkość działki i jej możliwości inwestycyjne. Zatem słów kilka o charakterystyce konkretnych rodzajów pomp ciepła.

Pompa ciepła – co to w ogóle jest

Pompy ciepłaZanim przejdziemy do opisywanie poszczególnych rodzajów pomp ciepła należałoby choćby w kilku słowach wyjaśnić czym w ogóle jest pompa ciepła. W gruncie rzeczy jest to urządzenie nieco przypominające lodówkę służące do ogrzewania domu i wody użytkowej. W rzeczywistości nie wytwarza ona ciepła, a je transportuje pobierając z różnych źródeł. Źródłami tymi mogą być na przykład:

  • powietrze
  • woda
  • grunt

To właśnie na podstawie tego z jakiego źródła pompa pozyskuje ciepła określa się jej rodzaj i w tego faktu także płyną różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami.

Powietrzna pompa ciepła – rozwiązanie dla każdego

Pompa ciepłaPowietrzne pompy ciepła to prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie jeśli chodzi o wszystkie pompy ciepła. Co przekłada się na popularność akurat tego rodzaju? Głownie to, ze jeśli chodzi o instalacje powietrznej pompy ciepła to właściwe nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu. Wszystko z racji tego, ze powietrze jako źródła z którego akurat ta pompa pobiera ciepło jest wszędzie, dlatego i ona może być praktycznie Szwedzie zamontowana. Drugą zaletą jeśli chodzi o ten rodzaj jest fakt, że jest o najtańsze rozwiązanie. To także wiąże się z faktem, żeby transportować ciepło z powietrza i by móc je pozyskać nie potrzeba szczególnych rozwiązań, więc koszt całej instalacji to tak naprawdę tylko koszt zakupu powietrznej pompy. Rozwiązanie to ma jednak ten minus, ze wydajność takiej pompy nie co spada w okresie, gdy jest bardzo zimno, a może nie tyle co wydajność spada, co potrzebne jest więcej prądu, by określony poziom powietrza uzyskać, a co za tym idzie koszt użytkowanie takiej pompy w okresie zimowym, gdzie temperatury będą dużo poniżej zera może znacząco wzrosnąć.

Pompa ciepła powietrze woda – praktyczne rozwiązanie

Gruntowa pompa ciepłaPompy ciepła powietrze woda to tak naprawdę jeden z rodzajów powietrznych pomp ciepła. Urządzenia te transportują ciepło z zewnątrz do obiegu grzewczego, czyli do systemu domowego ogrzewania, które równomiernie rozprowadza ciepło po domu. Urządzenie to wykorzystuje się także do ogrzewania wody użytkowej w zbiornikach, czyli do podgrzewania wody do na przykład mycia naczyń czy kąpieli. Wszystko to sprawia, że pompy te są bardziej wydajne niż pompy powietrze-powietrze jednak nadal mniej wydajne niż pompy gruntowe, jednak ze względu na to, że są one łatwiejsze w eksploatacji i montażu są najbardziej powszechne.

Gruntowe pompy ciepła – wydajne rozwiązanie

Gruntowe pompy ciepła to najwydatniejsze pompy, a co za tym idzie zapewniają one największy komfort cieplny, jednak coś za coś, Jako, ze system ten ma największe osiągi cieplne jest on także najdroższy. Koszta instalacji są tak wysokie głównie z racji tego, że żeby zainstalować gruntową pompę ciepłe konieczne jest wykonanie odwiertów. Dodatkowo jako, że pompa pobiera ciepło z grunt to nie zawsze okazuje się możliwe jej zainstalowanie, bo nie wszędzie i nie na każdej działce są po temu odpowiednie warunki.


 

Po więcej informacji zapraszam na następujące witryny:


 

Podsumowując:

Pompy ciepła to tak naprawdę bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. Po pierwsze jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, po drugie jest ono także przyjazne dla środowiska. Jednak rodzajów pomp jest kilka i wbrew pozorom zdecydowanie się one od siebie różnią, dlatego zanim wybierzemy konkretne rozwiązanie warto sprawdzić możliwości swojej działki i na te podstawie wybrać takie rozwiązanie, które będzie miało najlepsze osiągi.

Dodaj komentarz