Pacjenci, którzy przebywają w szpitalu ogólnym lub psychiatrycznym, niejednokrotnie wymagają unieruchomienia z wykorzystaniem specjalnych pasów, które mocuje się do łóżka. Nie wygląda to zbyt dobrze z perspektywy innych pacjentów czy członków rodziny, jednak w wielu sytuacjach jedynie w takich sposób można odpowiednio zabezpieczyć chorego.
W jakim celu stosuje się pasy unieruchamiające?
Przede wszystkim jest to wymagane, gdy lekarze mają do czynienia z trudnym pacjentem, który może sam sobie wyrządzić krzywdę lub personelowi. Jednak najczęściej pasy unieruchamiające pacjenta są stosowane, gdy chory cierpi na niekontrolowane drgawki, rzucawki lub epilepsję. Jest to więc metoda zabezpieczenia pacjenta przed uszkodzeniem ciała i zagrożeniem ich zdrowia a nawet życia. Być może dla niektórych jest to trochę dziwne działanie i niezrozumiałe, jednak z całą pewnością skuteczne, aby ochronić chorego. Najważniejsze, aby szpitale używały pasów wysokiej jakości, które są proste w obsłudze, a także nie powodują żadnych otarć i obrażeń na ciele pacjenta. Powinny to być produkty pochodzące od renomowanych producentów, którzy stawiają na jakość i wytrzymałość pasów unieruchamiających. Ceny takiego rodzaju produktów są przeróżne i zależą od wielu czynników. Decydując się na złożenie zamówienia na pasy, warto wcześniej spotkać się z przedstawicielem danej firmy i poznać lepiej system ich działania oraz materiały, z których zostały wykonane.
Najważniejsze dla lekarzy zawsze powinno być bezpieczeństwo pacjentów przebywających na terenie szpitala i właśnie dlatego niejednokrotnie konieczne jest użycie właśnie pasów zabezpieczających, które skutecznie unieruchomią chorą osobę przed wyrządzeniem sobie krzywdy. Oczywiście bezpodstawne wykorzystanie pasów nie powinno nigdy mieć miejsca.