Czyszczenie

W jaki sposób wykonać czyszczenie dywanów i wykładzin?

Na pewno nie raz miałeś nieprzyjemną sytuację spowodowaną tym, że materiał na podłodze mocno się zabrudził. Nie wiedziałeś jak go doczyścić, więc zamiast naprawić sytuację, nieraz ją pogarszałeś, doprowadzając do rozprzestrzenienia się plam albo mechanicznego zniszczenia dywanu czy wykładziny. Podam ci kilka domowych sposobów, jak poradzić sobie z brudem i przypadkowymi zaciekami. Dzięki temu nie będziesz musiał za każdym razem panikować i wzywać od razu na pomoc firmy sprzątającej.

Czyszczenie dywanów i wykładzin

Czyszczenie dywanówSprawa nie jest aż tak trudna, jak się wydaje. Wystarczy przyswoić sobie kilka trików. Oczywiście, na początek zadbaj, aby zawsze przynajmniej raz na tydzień odkurzyć dywan, co zapobiegnie gromadzeniu się brudu. Dbając o czystość regularnie, sprawisz, że dywan dłużej będzie się nadawał do użytku. Sprawdzone sposoby na czyszczenie:

  • środki chemiczne,
  • pianka po goleniu,
  • woda mineralna,
  • fachowiec,
  • woda z octem lub śnieg,
  • inne domowe sposoby.

Jak widzisz, sposobów trochę jest. Nie każdy ma przekonanie do tych domowych, jednak niesłusznie. Niektóre sprawdzają się lepiej niż środki chemiczne do kupienia w sklepie. Zwłaszcza, że chemikalia mogą mieć różne działanie w zależności od gatunku dywanu czy wykładziny. Nie do każdego rodzaju okładziny podłogowej będzie pasował każdy środek. Dlatego, by dobrać odpowiedni powinieneś mieć świadomość z czego zrobiona jest ta konkretna sztuka, którą masz w domu. W przeciwnym razie możesz uszkodzić tworzywo, z którego jest zrobiona. Informacje techniczne znajdziesz przeważnie na odwrocie dywanu. Możesz też poszukać ich na stronie producenta.

Jak wyczyścić dywan albo wykładzinę za pomocą wody?

Czyszczenie dywanówJeżeli plama jest świeża, to spróbuj skropić ją wodą, a następnie po odczekaniu kilku sekund, wytrzeć szmatką. Podobnie możesz postąpić z pianką. Specyfik wchłonie świeży brud i nie będzie po nim śladu. By jednak ten sposób zadziałał, plama musi być dopiero co zrobiona. Mogą też zadziałać różne mieszanki z octem, na przykład zwykłej wody. W porze zimowej sprawdza się także zwykły śnieg. Trzeba jednak położyć go pod dywanem, a następnie wytrzepać. To jednak przydaje się jedynie w sytuacji, kiedy chcemy tylko odświeżyć trochę dywan. Choć sposoby domowe budzą wśród niektórych niepewność, co do swojej skuteczności. Mają jednak mniejszą szkodliwość niż środki chemiczne, wieć nieraz warto spróbować. Odświeżyć dywan czy wykładzinę może każdy. To nie jest tak skomplikowane jak pranie tapicerki. Wystarczy na przykład przetrzeć ją mokrą szmatką, aby wyglądała trochę lepiej.

Czy pranie dywanów i wykładzin to konieczność?

Czyszczenie dywanówPrzy większych problemach z czystością lepiej zatrudnij fachowca, zwłaszcza, że profesjonalne usługi sprzątające nie są dzisiaj rzeczą bardzo drogą. Są dostępne poza tym nie tylko w Warszawie, ale w każdym mieście. Nieraz możesz mieć czyszczenie w cenie takiego środka chemicznego z marketu. Opłaca się więc chyba bardziej. Przedtem jednak lepiej zorientuj się w rynku, ponieważ nie wszyscy sprzątajacy mają odpowiednią wiedzę na temat pielęgnacji dywanów i mogą go po prostu uszkodzić. Przy mocniejszym stopniu zabrudzenia konieczne może być pranie dywanu. Za to nigdy nie zabieraj się samodzielnie, bo możesz doprowadzić do jego rozklejenia. Może się okazać, że dywan będzie do wyrzucenia, a tego przecież nie chcemy. Zasadniczo nie ma aż tak dużej różnicy pomiędzy praniem wykładzin a praniem dywanów, jednak te pierwsze wymagają trochę więcej zachodu i wykonane są przeważnie z niego innej dzianiny. Ponieważ przeciętny użytkownik rzadko zna się na możliwych rodzajach, powinien zatrudnić do celu prania odpowiedniego specjalistę. O ile samo wytrzepanie i proste czynności porządkowe nie stanowią problemu, o tyle pranie w sytuacji, kiedy wykładzina wygląda jak siedem nieszczęść, zostawmy odpowiednim osobom. Nie trzeba być profesjonalną panią domu od każdej czynności. Lepiej zaoszczędzić sobie nerwów, opłacając kogo trzeba. W Łodzi masz naprawdę wiele możliwości ku temu.


Więcej w tym temacie można znaleźć na:


Podsumowanie

Istnieje kilka sposobów domowych na wyczyszczenie dywanu czy wykładziny. Możesz je jak najbardziej stosować, ale jedynie w lekkich przypadkach zabrudzeń. W sytuacji, kiedy wykładzina przestaje siebie przypominać, zamów usługi eksperckie.