Sposoby wykorzystania technologii LED

Oświetlenie ledowe

Technologia LED może stać się skuteczną alternatywą dla typowych żarówek, lamp jarzeniowych i innych elementów oświetlenia. Niewątpliwą jej zaletą jest energooszczędność, a także to, iż obecnie sprzedawane są pod różnymi postaciami, co ułatwia zastosowanie do różnych celów. Diody LED występują bowiem pod postacią świetlówek, taśm, reflektorów, lamp czy świecących pasków.

Właściwości oświetlenia LED

Energooszczędna żarówka ledOświetlenie to różni się od innych na przykład tym, że nie przepala się nagle, a tylko powoli zużywa i zaczyna żarzyć coraz słabiej. Niestety, cały czas diody nie świecą tak mocno, jak innego typu żarówki, ale prace nad ich ulepszaniem ciągle trwają, więc być może im za jakiś czas dorównają. Na plus technologii LED jest także małe zużycie prądu. Diody mogą posłużyć nawet pięćdziesiąt razy dłużej niż zwykła żarówka. Lampka LED jest także odporna na uderzenia i nacisk, co powoduje, że nie trzeba podchodzić do niej z taką ostrożnością jak do zwyczajnej halogenówki. Dodatkowymi plusami są też: szybkość reakcji diod (zapalają się w ułamku sekundy), małe rozmiary oraz szeroka gama kolorystyczna. Ze względu na swe właściwości światło LED-owe znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Zarówno w przemyśle, miejscach publicznych, jak i w domach, na przykład jako panele LED, nadające wnętrzu intymnego charakteru. Niektóre pomysły na wykorzystanie technologii LED:

  • ekrany LED
  • reklama diodowa
  • leczenie zmian skórnych
  • motoryzacja
  • sygnalizacja świetlna
  • latarki
  • oświetlenie przemysłowe

Niewiele osób wie, że oświetlenie led może również być wykorzystywane przez lampy na ulicach oraz jako dekoracja mieszkania.

Czy lampa uliczna LED sprawdza się jako oświetlenie przemysłowe?

oświetlenie przemysłowe ledNa pewno jest to wersja tańsza i wytrzymująca dłużej od oświetlenia starego typu. Opłaca się więc wymieniać stare lampy na nowszy model. LED świeci także jaśniejszym blaskiem, przynajmniej na początku, kiedy jest nowa. Nie przepala się nagle, a więc, kiedy widać po nieco przyciemnionym blasku, że jej okres przydatności się kończy, można zawczasu wymienić ją na nową, nie pozbawiając dzięki temu całej ulicy oświetlenia. Ważną informacją jest też fakt, że LED-y są ekologiczne, a więc zaopatrując przestrzeń w takie lampy dbasz także o środowisko, w którym wszyscy żyjemy. Dzięki tej technologii możemy czuć się bezpieczniej i nie ma potrzeby, aby co chwilę wymieniać żarówki. Innym sposobem zastosowania nowej technologii jest jej użycie w dużych zakładach i na halach produkcyjnych. Tam również potrzebne jest dobre oświetlenie, a część firm stosuje jeszcze niestety światło jarzeniowe, które jest szkodliwe. Stopniowo jednak się to zmienia i zaczynają zastępować je lampy LED. Na ich korzyść przemawia często funkcjonalność, co w przemyśle jest przecież najważniejsze. Niektóre rodzaje tego oświetlenia mają także dodatkowe możliwości jak na przykład montaż czujnika ruchu. Dostępne są różne kształty i rozmiary takich opraw przemysłowych w zależności od tego, jaką powierzchnię trzeba oświetlić. Choć lampy te są stosunkowo drogie, to jednak ta inwestycja po jakimś czasie użytkowania się zwraca.

Tablice LED jako widoczna reklama

Tablica LEDDiody LED są często stosowane w reklamie ulicznej. Taka ekspozycja jest widoczna z daleka i zwraca uwagę. W niektórych miejscach używa się też podobnych LED-owych tablic jako zegarów. Zwykle w centrach miast można je łatwo zauważyć. Te tablice pojawiają się też w barach, sklepach, kinach. Wszędzie tam, gdzie jest duże skupisko ludzi. Z powodzeniem zwiększają zainteresowanie reklamowanym produktem, choć można by się spierać o to czy są estetyczne. Diody w przestrzeni miejskiej bywają też wykorzystywane do okolicznościowych dekoracji, na przykład bożonarodzeniowych aniołków. Jak widać zastosowanie technologii LED jest bardzo szerokie i pewnie ludzka kreatywność sprawi, że będzie jeszcze szersze. To dobrze, bo jest to rozwiązanie jak dotąd najbardziej ekologiczne i ekonomiczne.


Dalsze informacje na ten temat można znaleźć na:

  • Construco – strona internetowa przedsiębiorstwa oferującego oświetlenie przemysłowe led
  • Ledtom.pl – witryna internetowa z bogatą ofertą paneli i wyświetlaczy led
  • Wnp.pl – internetowy portal gospodarczy poświęcony biznesowi i przemysłowi

Podsumowanie zagadnień

Panuje też swoista moda na montowanie różnego rodzaju oświetlenia LED w domach. Nadaje ono charakteru nieraz nudnym pomieszczeniom i wcale nie trzeba stosować go dużo, aby osiągnąć ciekawy efekt. Może też posłużyć jako pożyteczne światło w szafie na przykład. Dzięki czemu nie będzie trzeba zapalać dużego światła, aby w niej coś znaleźć.