Stalowa konstrukcja w obliczu ognia

Chyba każdy z nas widział co się dzieje z budynkiem trawionym przez pożar. Czasami wystarczy kilkanaście minut, aby nic z niego nie zostało, a czasem jest to kilkadziesiąt minut, które są jedynym momentem na uratowanie osób znajdujących się wewnątrz.

Rodzaje najlepszych zabezpieczeń przeciwpożarowych

zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowychBudynek nie może być budowany w taki sposób, aby w razie zagrożenia stawał się klatką dla osób znajdujących się wewnątrz. Przede  wszystkim musi posiadać wyjścia ewakuacyjne, odpowiednie oznaczenia gaśnic, ale przede wszystkim właściwe zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych lub klasycznych murowanych. Budynki nie są odporne na działanie ognia, dlatego po określonym czasie ulegają całkowitemu spaleniu, jednak na ten moment można mieć wpływ. Głównie dzieje się to za sprawą zabezpieczeń przeciwpożarowych czynnych lub biernych, gdyż one mają za zadanie w porę zaalarmować osoby znajdujące się w budynku, wykryć rozpoczynający się pożar i próbować go ugasić czy w razie wybuchu pożaru, skutecznie utrudniać jego szybkie rozprzestrzeniania się. Wśród czynnych zabezpieczeń przeciwpożarowych trzeba przede wszystkim wymieć różnego rodzaju czujniki i alarmy, które potrafią wykryć dym, ogień czy podwyższoną temperaturę. Na bierne zabezpieczenia składają się specjalne farby ognioodporne, okładziny z płyt gipsowo – kartonowych czy z wełny mineralnej. Im więcej zabezpieczeń zostanie zastosowanych w budynku o stalowej konstrukcji, tym bezpieczniejszy on będzie dla osób przebywających wewnątrz.

Co do wyboru poszczególnych rodzajów zabezpieczeń przeciwpożarowych, decydują specjaliści, którzy na podstawie pomiarów i analiz, dokonują najlepszej decyzji. Takie rozwiązanie jest koniecznością, jeżeli dana konstrukcja ma być bezpieczna dla ludzi.