Świetlówka liniowa w placówce oświatowej

 

Niektóre przestrzenie publiczne wymagają specjalistycznego oświetlenia. Z pewnością do takich miejsc zaliczają się placówki oświatowe, gdzie przez kilka godzin dziennie dzieci i młodzież wytężają swój wzrok podczas czytania, pisania i innych czynności związanych z edukacją. Dlatego dobór odpowiedniego źródła światła w takich miejscach jest niezwykle ważny.

Wybieramy świetlówkę liniową

świetlówki linioweSzkoła jest miejscem, gdzie każdy spędza sporą część swojej młodości. Przestrzeń musi być tak zorganizowana, aby sprzyjała przyswajaniu wiedzy. Jednym z takich elementów, który powinien zapewniać komfort podczas czytania czy zapisywania notatek jest oświetlenie. W placówkach oświatowych najczęściej można spotkać świetlówki liniowe, zaliczane do lamp wyładowczych. Oznacza to, że promieniowanie wytwarzane jest przez wyładowanie elektryczne w oparach metalu o niskim ciśnieniu, a potem następuje wytworzenie światła widzialnego za pomocą luminoforu. Ten rodzaj lamp charakteryzuje się niezwykła trwałością – w zależności od rodzaju żywotność świetlówki wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy godzin. Oprócz samych źródeł światła niezwykle ważny jest wybór opraw do lampy, które powinny być dostosowane do pomieszczenia i warunków, które tam panują. I tak na przykład oprawa hermetyczna doskonale sprawdzi się w salach gimnastycznych, szkolnych basenach lub zamkniętych boiskach, bowiem jej zamknięta konstrukcja jest odporna na kurz, wilgoć i niewielkie uderzenia. Z kolei oprawy rastrowe spełnią swoją rolę w salach komputerowych czy konferencyjnych, ponieważ wbudowana osłona odbijająca światło sprawi, że treść wyświetlana na ekranie będzie lepiej widoczna, a oczy nie będą zmęczone po kilkugodzinnym seansie przed komputerem.

Dobór oświetlenia do placówki oświatowej jest niezwykle ważny. Aby młodzi ludzie odbywający edukację oraz pracownicy szkoły czuli się komfortowo podczas kilku lub nawet kilkunastogodzinnego dnia w szkole i pracy, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego źródła światła.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Wnętrza