Jak szukać pracowników do stacji kontroli pojazdów?

mechanik ze wschodu

Wiele mówi się o tym, że sytuacja na rynku pracy jest dość trudna i to nie tylko dla pracowników, ale także i dla pracodawców o czym mówi się zdecydowanie mniej. Wielu przedsiębiorców i to z różnych sektorów ma naprawdę ogromne problemy ze znalezieniem odpowiedniej kadry pracowniczej. Oto kilka podpowiedzi jak można w sposób efektywny szukać pracowników do stacji kontroli pojazdów.

Stacja kontroli pojazdów – a poszukiwanie pracowników

przegląd w stacji kontroli pojazdówJeśli mowa o typowej stacji kontroli pojazdów, działającej samodzielnie to potrzebnych pracowników po pierwsze nie ma zbyt wiele, po drugie zwykle poszukuje się tylko diagnostów. W praktyce jednak często jest tak, że stacja kontroli pojazdów działa obok czy w pewnym sensie z warsztatem samochodowym, myjnią itd. co już zdecydowanie zwiększa zakres poszukiwanych pracowników. Jakby jednak nie było raczej w tym wypadku mamy do czynienia z poszukiwaniem specjalistów, a tych w ostatnich latach w Polsce brakuje, a jeśli są to zwykle nie maja oni zbytnich chęci pracować za oferowane poprzez przedsiębiorców stawki i decydują się na założenie własnej działalności, co stanowi nie lada problemem dla przedsiębiorców, którzy nie mogą znaleźć wykwalifikowanej siły roboczej. Jakie kroki można zatem podjąć by rekrutacja była efektywna?

Pomoc w poszukiwaniu pracowników – agencja pracy tymczasowej

naprawa koła w warsztacie mechaniki samochodowejPierwszą rzeczą o jakiej należałoby wspomnieć jest fakt, że prowadzenie rekrutacji na własną rękę bardzo często okazuje się nieskuteczne, a to bezpośrednio wiąże się z utratą czasu i jakby nie było także i pieniędzy. Dlatego warto tego typu zadanie zlecić firmie, która zajmuje się świadczeniem usługi poszukiwania pracowników. Tego typu przedsiębiorstwa zwykle posiadają swoje bazy potencjalnych kandydatów co zdecydowanie skraca okres poszukiwania. Zaletą tego rozwiązanie jest nie tylko skrócenie procesu całej rekrutacji, ale także i fakt, że agencje te poszukują dokładnie takich pracowników jakich w wymaganiach określił pracodawca, a co więcej, że umowa w przypadku agencji pracy tymczasowej, podpisana jest właśnie z tą agencją, a nie bezpośrednio z pracodawcą, co stanowi bardzo dobre formę zatrudnienie na okres próbny. Dlatego chcąc w krótkim czasie znaleźć wykwalifikowanych pracowników, warto nawiązać współprace z taką agencją i nie tylko taką. Innym ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pozyskiwanie pracowników są agencje zajmujące się poszukiwaniem pracowników poza granicami kraju, zwłaszcza na wschodzie. Dlaczego rozwiązanie to jest takie ciekawe?

Pracownicy ze wschodu – czyli pracownicy z Azji, Ukrainy i Mołdawii

pracownik ze wschodu w roli spawaczaCoraz częściej polscy przedsiębiorcy decydują się na zatrudnienie obcokrajowców, zwłaszcza ze wschodu i dalekiego wchodzą. W tym celu pomocą służą właśnie agencje pośrednictwa pracy działające w tamtych rejonach. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że przy stosunkowo korzystnej stawce wynagrodzenia można pozyskać wykwalifikowanego pracownika, posiadającego dużą motywacje do pracy. Pozytywy płynące z zatrudniania pracowników ze wschodu w głównej mierze biorą się stad, że zważywszy na tamtejsze standardy, praca w Polsce to i tak duża szansa na polepszenie swojej sytuacji materialnej, a także i na rozwój osobisty i zawodowy. Dodatkowo wbrew powszechnej opinii, wschód to nie tylko miejsce do poszukiwania taniej siły roboczej, ale także i wykwalifikowanych fachowców. W Polsce dość chętnie obecnie zatrudnia się pracowników z Ukrainy, rzadziej z Azji, a i tam można pozyskać dobrych pracowników. Do zalet pracowników pochodzenia azjatyckiego można by zaliczyć takie cechy:

  • wysoka kultura pracy
  • duże zaangażowanie
  • motywacja

Dodatkowo agencje zatrudniające pracowników ze wschodów, aby uniknąć problemów w komunikacji, jeśli potencjalni pracownicy nie znają języka, w którym w danym kraju się mówi, zapewniają koordynatora, który ułatwia kontakt. W związku z czym można stwierdzić, ze tego rodzaju pracownicy doskonale sprawdza się jako mechanicy czy diagności, należy jednak pamiętać o tym, że do kontaktów bezpośrednich z klientem należy wyznaczyć kogoś innego, kto płynnie mówi w języku polskim.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

  • Auto Reno Lak – strona internetowa stacji kontroli pojazdów z Bydgoszczy
  • Hrc.pl – portal internetowy poświęcony pracy i zarządzaniu zasobami ludzkimi
  • Tasso – witryna internetowa bydgoskiej agencji pracy tymczasowej pozyskującej pracowników ze wschodu

Podsumowanie analizowanego tematu

Znalezienie dobrego pracownika wbrew temu co by się mogło wydawać obecnie nie jest takie proste, jest jednak wiele sposobów, które mogą pomóc nam w prowadzeniu efektywnej rekrutacji.