Posiadacze ogrodów przydomowych, działkowych, letniskowych zazwyczaj dużą wagę przywiązują do wyglądu tej przestrzeni, stanowiącej nierzadko wizytówkę właściciela. I w tą sferę wkroczyła tendencja ekologicznego trybu życia, na który składają się postępowanie, odżywianie, sposób ubierania i tworzenia przestrzeni, w której się żyje i odpoczywa. Widzimy to wyraźnie w formie tworzenia ogrodów.
Osiągnięcia technologiczne porządkujące przestrzeń
Oczkiem w głowie wielu działkowców obok kwiatów, owoców i warzyw, jest bezsprzecznie trawnik. Hodowcy stosują specjalistyczne preparaty, które mają zwalczać chwasty na obszarze trawnika. systematycznie dokonują koszenia i wykazują jeszcze wiele innych zadań, które warunkują utrzymanie pięknej murawy. Ostateczną czynnością, którą wykonują posiadacze działek to nadanie kształtu trawnikowi, tak, aby wyeksponować, nierzadko równie piękne dróżki, ścieżki czy klomby. Tu na pomoc spieszy, tworzony przez ugruntowane na rynku firmy, eko border ogrodowy. Stworzony z materiału otrzymanego drogą recyklingu doskonale wpisuje się w nurt ekologiczny. Nadaje on pożądany kształt trawnikom, gdyż jego elastyczność pozwala tworzyć najbardziej wyrafinowane kształty, dokonując podziału na strefę zieloną oraz podłoże chodnika kamiennego. Dla bardziej wymagających tworzy się bordery przypominające swym wyglądem palisady drewniane. Mają one jednak znaczną przewagę nad tworzonymi palisadami z materiałów naturalnych, które nie mają zdolności wyginania i formowania. Kolorystyka produktów i ich tekstura powoduje złudne wrażenie zastosowania drewna do stworzenia bordera lub palisady. Jednak problem dotyczy ekologicznego produktu, więc pod żadnym pozorem nie sugeruje się zastosowania, produktów naturalnych.
Stosowanie drewna czy innego materiału pochodzenia organicznego ma jedną zasadniczą wadę – jest wynikiem prowadzenia rabunkowej gospodarki, niszczącej lasy, powierzchnie naturalne spośród których najbardziej narażone są nasze naturalne płuca czyli obszary zalesione, systematyczne wycinanie nawet bez konieczności przeprowadzania wycinki w prostej mierze doprowadzi do klęski, o której tak często wspominają ekolodzy.